• 17 kwietnia 2024 04:55

Siła Młodości “Aleksandra Hortensja Dąbek – Chopin Schumann”

cze 27, 2018

„Chapeau bas!, panowie, oto geniusz!” tak w 1831 roku o debiucie Fryderyka Chopina na lipskiej scenie pisał o trzy misiące młodszy od niego krytyk muzyczny i pianista Robert Schumann. Obaj artyści mieli wtedy niewiele ponad 20 lat.

 

Sukces publikacji sprawił, że o talencie naszego rodaka szybko dowiedziały się całe Niemcy a losy obu postaci miały przeciąć się od tamtego czasu jeszcze wiele razy. 187 lat po tamtych wydarzeniach, Robert spotyka się z Fryderykiem po raz kolejny. Wszystko za sprawą utalentowanej pianistki Aleksandry Hortensji Dąbek, której debiutancka płyta nagrana w Studiu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i wydana nakładem wydawnictwa DUX ma dzisiaj swoją premierę.

 

Gdyby lipski debiut Chopina i sukces publicystyczny Schumanna miały miejsce dzisiaj to pochodząca z Krakowa artystka była by ich rówieśniczką.

 

Mimo swojego młodego wieku Aleksandra Dąbek ma na swoim koncie wiele znaczących osiągnięć. Koncerty w Polsce, Hiszpanii, Singapurze, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Estonii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, czy na Węgrzech,  niezliczona ilość nagród zdobytych na festiwalach oraz debiut w nowojorskiej Carnegie Hall oraz w wiedeńskiej sali Ehrbar Saal.

 

Płyta dostępna jest już w sprzedaży w sklepie DUX a niebawem pojawi się w fizycznej oraz cyfrowej międzynarodowej dystrybucji.

 

http://www.dux.pl/schumann-chopin-muzyka-fortepianowa-dabek.html

 

Patronat nad płytą objęły: Dwójka – Polskie Radio, Radio Kraków, HI-FI i muzyka, Głos Seniora, Tygodnik Przegląd, Cameral Music, Stereolife, PKPZin oraz Longplay.pl

 

Autor: Jerzy Bryczek

Źródło: www.dw.com, materiały prasowe

 

 

Skip to content