• 20 maja 2024 04:11

A Polish Kaleidoscope 2 – siła muzyki!

cze 27, 2018

Płyta A Polish Kaleidoscope 2 już przy pierwszym -wizualnym zetknięciu odbiorcy z płytą wzbudza przyjemne uczucia. Bowiem została oprawiona w niezwykle estetyczną  ilustrację, składającą się
z regularnych rombów o różnych kolorach z przewagą barw ciepłych. Co można potem odczuć w ciepłych dźwiękach fortepianowego duetu, Agnieszki Kozło i Katarzyny Ewy Sokołowskiej, który powstał już w 1996 roku.

Zaraz po zawiązaniu duetu artystki zostały nagrodzone w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Marcopoulo, w Grecji. Jednakże nie jest to jedyna nagroda artystek. Duet zdobył także, między innymi,  I nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku, w Czechach i II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie. Do ważnych wyróżnień kompozytorek możemy zaliczyć również kwalifikacje finału XVI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej V. Bellini
w Caltanissetcie, we Włoszech, a także udział w finale I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Republice San Marino.

Ten niezwykle zgrany i doceniany w środowisku muzycznym duet przez lata pracował nad wydaniem tak nietuzinkowej płyty jaką jest A Polish Kaleidoscope 2. Płyta ta jest połączeniem różnych trendów i gatunków muzycznym dzięki czemu może dopieścić ucho nawet najbardziej wymagającego słuchacza. W kompozycji możemy odnaleźć elementy charakterystyczne dla muzyki polskich kompozytorów jak i elementy naszej rodzimej muzyki ludowej. Poszczególne siedem kompozycji znajdujących się na płycie scala jednolity, płynący przez całą płytę  rytm.

Pianistki tworzą niesamowicie zgrany duet, idealnie komponując się ze sobą oraz płynnie zestawiając elementy agresywnej dynamiki z  miękkim, lirycznym sfumato dźwięków.   Album ukazał się początkiem roku zaraz po koncertowej premierze w Sali Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F Chopina w Warszawie.

 

Autor: Kornelia Bednarska

Skip to content