• 24 maja 2024 09:14

SENIORZY NA SPOTKANIU Z PISARZEM MACIEJEM HENEM

maj 10, 2024 #Senior, #seniorzy

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego dyrektor Witold Banach gościł znanego pisarza Macieja Hena, autora książek, takich jak: Według niej (literacki debiut  z 2004 roku), Solfatara (akcja toczy się w 1647 roku we Włoszech w 1647 roku) czy powieści  o tematyce genealogicznej – Deutsch dla średnio zaawansowanych (opowiada o tym, jak poszukiwanie przodków i korzeni może doprowadzić do zaskakujących odkryć; bohater powieści dowiaduje, że jego przodkiem był krwawy Jakub Szela). Dzięki temu spotkaniu seniorzy mogli odkryć kulisy pisarskiego świata.

Najciekawsza i najnowsza powieść – Segretario –przenosi czytelnika do Krakowa z czasów panowania Jana Olbrachta i walki z epidemią dżumy w 1496 roku. Narratorem powieści jest Gredechin Specht z Heidelbergu, która w chłopięcym przebraniu podejmuje studia na wydziale medycyny Akademii Krakowskiej i jednocześnie pełni obowiązki sekretarza słynnego humanisty i poety – Filipa Kallimacha. Po czasie zakochuje się w nim. Mieszkańcom Krakowa w tym miejscu zapewne przypomni się historia naszej pierwszej polskiej studentki – Nawojki.

Obie dziewczyny łączy miłość do wiedzy, walka z przyjętymi powszechnie normami i konieczność zmiany tożsamości. Oczywiście Nawojka żyła (o ile nie jest tylko legendą) wcześniej, w czasach panowania Władysława Jagiełły, a Gredechin przeżywa swoją krakowską przygodę już na progu nowej epoki, renesansu. W powieści Hena interesujące jest spojrzenie na Kraków i Polskę oczyma bohaterki, czyli narratorki, która przybywa z Niemiec i stopniowo odkrywa miasto, poznaje jego mieszkańców.

Seniorzy uczestnikami spotkania z Maciejem Henem

Wśród uczestników spotkania dominowali seniorzy – zawsze aktywnie biorą udział w kulturalnych wydarzeniach naszego miasta. Dla czytelników zapewne ciekawostką będzie, że urodzony w 1955 roku Maciej Hen debiutował stosunkowo późno, bo niemal na progu 50-tych urodzin. Każda jego kolejna książka jest coraz doskonalsza i ciekawsza, dlatego to znakomity przykład, że dojrzały wiek nie stanowi przeszkody w zachowaniu sił twórczych i realizowaniu pasji, a nawet zawodowych ambicji. Maciej Hen jest synem znanego pisarza Józefa Hena (ur. 1923 rok ), autora wielu powieści, publicysty, dramaturga i scenarzysty filmowego, który w ubiegłym roku obchodził setne urodziny. Mimo tego jeszcze w 2020 roku napisał i wydał powieść Bez strachu. Dziennik współczesny.

Polecam czytelnikom „Głosu Seniora” lekturę powieści Segretario, napisanej w formie listów, fascynującej i utrzymującej w napięciu do ostatniego zdania.

Anna Ostrowska

Skip to content