• 22 lipca 2024 16:53

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie, technologia odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Nie ma wątpliwości, że dotyczy to również osób będących na emeryturze, które stoją przed pytaniem, czy warto zainteresować się technologią? To pytanie dotyczy nie tylko kwestii opanowania nowych umiejętności, ale także otwarcia się na nowe możliwości i pogłębienie integracji z otaczającym nas światem cyfrowym. W artykule przyjrzymy się jakie korzyści niesie ze sobą nauka nowych technologii na emeryturze oraz jak można z nich skorzystać, aby poprawić jakość swojego życia i być bardziej aktywnym uczestnikiem współczesnego społeczeństwa.

Czy warto się zainteresować technologią będąc na emeryturze?

Umiejętność korzystania z technologii staje się coraz bardziej kluczowa nie tylko dla młodszych pokoleń, ale również dla osób starszych. Poznanie podstawowych funkcji smartfonów, korzystanie z Internetu, czy obsługa aplikacji może otworzyć przed seniorami nowe możliwości, takie jak łatwiejszy kontakt z rodziną i przyjaciółmi, czy dostęp do informacji.

Wśród najważniejszych powodów, dla których warto zainteresować się technologią będąc na emeryturze są:

 • łączność z rodziną i przyjaciółmi – technologia umożliwia łatwiejszy kontakt z bliskimi, nawet jeśli mieszkają daleko. Dzięki komunikatorom internetowym, e-mailom czy wideo-rozmowom można regularnie utrzymywać kontakt i być częścią życia swoich najbliższych
 • dostęp do informacji – Internet to ogromne źródło wiedzy na wiele tematów. Seniorzy mogą korzystać z niego, aby znaleźć informacje na temat zdrowia, hobby, podróży czy kultury. Dzięki temu mogą być bardziej samodzielni i lepiej rozumieć zmieniający się świat
 • zagospodarowanie wolnego czasu – często przechodząc na emeryturę zastanawiamy się, w jaki sposób wykorzystać wolny czas.  Nauka obsługi nowych technologii może być fascynującym wyzwaniem i sposobem na produktywne spędzanie czasu. Opanowanie podstawowych umiejętności korzystania z komputera, smartfona czy tabletu otwiera przed seniorami nowe możliwości rozwoju osobistego
 • życie społeczne – Internet oferuje bogatą gamę możliwości uczestnictwa w życiu społecznym. Seniorzy mogą dołączyć do różnych grup zainteresowań, wziąć udział w dyskusjach online, czy nawet założyć własnego bloga lub kanał na YouTube, dzieląc się swoimi pasjami i doświadczeniami z innymi
 • bezpieczeństwo i samodzielność – korzystanie z technologii może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa i samodzielności. Aplikacje mobilne noszone na nadgarstkach, urządzenia czy systemy monitorowania zdrowia mogą zapewnić wsparcie w nagłych sytuacjach oraz monitorować stan zdrowia seniora. Umiejąc posługiwać się komputerem, smartfonem, czy tabletem oraz korzystać z Internetu seniorzy mogą samodzielnie wyszukać np. dostępność wizyt lekarskich, wydarzenia, czy korzystać z banku online.

Wszystkie te działania pozwalają seniorom być bardziej aktywnymi uczestnikami cyfrowego świata, rozwijać swoje zainteresowania i utrzymywać łączność z otoczeniem.

Jaki wpływ może mieć poznawanie nowych tematów na życie seniorów?

Poznawanie nowych tematów, nie tylko z obszaru technologii, może mieć pozytywny wpływ na życie seniorów pod wieloma względami. Wśród najczęściej wymienianych korzyści znajdują się:

 • utrzymywanie aktywności intelektualnej – poznawanie nowych tematów stymuluje myślenie i pomaga utrzymać ostrość umysłu. Aktywność intelektualna może przeciwdziałać procesom związanym ze starzeniem się mózgu, co może zmniejszać ryzyko demencji i choroby Alzheimera.
 • poprawa samopoczucia– odkrywanie nowych dziedzin może być źródłem radości i satysfakcji. Poszerzanie swojej wiedzy i umiejętności może przynosić poczucie spełnienia i zadowolenia z życia mimo braku aktywności zawodowej, co może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie seniorów.
 • aktywność społeczna – poznawanie nowych tematów może sprzyjać w nawiązywaniu nowych znajomości i uczestniczenia w spotkaniach, kursach czy klubach zainteresowań. Aktywność społeczna zmniejsza poczucie samotności i braku zaangażowania w życie społeczne po zakończeniu pracy zawodowej.
 • stymulacja kreatywności – nowe tematy mogą być inspiracją do wyrażania się w różnych formach, takich jak malarstwo, pisarstwo, muzyka czy rzemiosło artystyczne. Stymulacja kreatywności może przynosić wiele satysfakcji i radości, a także pomagać w radzeniu sobie ze stresem i problemami po przejściu na emeryturę.

W rezultacie poznawanie nowych tematów może przyczynić się do pełniejszego i bardziej satysfakcjonującego życia seniorów, poprawiając jakość ich życia i samopoczucie oraz zapewniając im poczucie sensu i spełnienia.

Czy technologia może zmniejszyć luki pokoleniowe między seniorami a młodzieżą?

Obecnie młodzież bardzo intensywnie korzysta z technologii. Dla wielu osób młodych technologia jest integralną częścią codziennego życia, zarówno w sferze rozrywki, jak i edukacji czy komunikacji. 

Dlatego znajomość technologii może odegrać istotną rolę w zmniejszaniu luki pokoleniowej między seniorami a młodzieżą.

Przede wszystkim dzięki technologii seniorzy mogą łatwiej utrzymywać kontakt z młodzieżą poprzez komunikatory internetowe, e-maile, wideo-rozmowy, czy media społecznościowe. Regularna komunikacja może budować więzi i umożliwiać wymianę doświadczeń oraz pomagać w zrozumieniu się nawzajem.

Dzięki technologii seniorzy mogą lepiej rozumieć świat młodzieży, a młodzież może mieć łatwiejszy kontakt z seniorami i zacząć lepiej rozumieć ich wyzwania i doświadczenia. Wspólne korzystanie z mediów społecznościowych czy internetowych platform edukacyjnych może sprzyjać lepszej komunikacji, budowaniu empatii i wzajemnego szacunku.

W rezultacie technologia może być narzędziem, które pomaga zmniejszyć dystans między pokoleniami, sprzyjając integracji i zrozumieniu się nawzajem, co prowadzi do budowania silniejszych i bardziej harmonijnych relacji rodzinnych oraz społecznych.

Gdzie seniorzy mogą znaleźć wsparcie w poszukiwaniu umiejętności technologicznych?  

Najtrudniej jest zacząć, ale kiedy już podejmiesz pierwszy krok, droga do opanowania nowych umiejętności staje się z miesiąca na miesiąc coraz łatwiejsza.

Seniorzy mogą znaleźć wsparcie w poszukiwaniu umiejętności technologicznych lub umiejętności z innego obszaru w następujących miejscach i instytucjach: 

 • rodzina i znajomi – często najlepszym źródłem wsparcia w nauce technologii są bliscy. Rodzina i znajomi mogą pomóc w podstawowej nauce obsługi urządzeń oraz udzielać wsparcia i odpowiadać na pytania. Mogą też pomóc w znalezieniu klubów seniora lub centrów edukacyjnych, które prowadzą zajęcia przygotowane specjalnie dla osób, które osiągnęły wiek emerytalny
 • Centrum Wsparcia Seniora – w wielu miastach istnieją Centra Wsparcia Seniora, które oferują specjalne programy i warsztaty dedykowane osobom starszym. Seniorzy mogą tam uczestniczyć w zajęciach z zakresu obsługi komputerów, smartfonów, Internetu oraz korzystania z różnych aplikacji. Aby znaleźć takie centrum można skontaktować się z Urzędem Gminy lub Dzielnicy.
 • biblioteki – biblioteki często organizują bezpłatne lub nisko-kosztowe zajęcia edukacyjne dla seniorów, obejmujące naukę obsługi komputerów, korzystanie z Internetu, tworzenie kont e-mailowych i inne podstawowe umiejętności technologiczne
 • uniwersytety trzeciego wieku– uniwersytety trzeciego wieku są doskonałym miejscem dla seniorów, którzy chcą poznawać nowe obszary. Uniwersytet organizuje kursy z różnych dziedzin, w tym także z zakresu technologii. Biorąc udział w zajęciach można nie tylko poznać nowy obszar, ale także nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie.
 • kluby seniora – lokalne kluby seniora mogą organizować spotkania, na których eksperci lub wolontariusze pomagają seniorom w nauce obsługi komputerów i innych urządzeń technologicznych.
 • szkoły programowania – większość szkół programowania organizuje zajęcia dla osób, które chcą zostać programistami lub analitykami i podjąć pracę w tym obszarze. Można jednak skontaktować się ze szkołą i zapytać o zajęcia organizowane dla seniorów. Przykładowo w szkole programowania Avendi można skorzystać z bezpłatnych konsultacji, w trakcie których konsultanci podpowiedzą, gdzie można znaleźć materiały do nauki oraz czego konkretnie się nauczyć, aby się odnaleźć w świecie nowoczesnych technologii. Szkoła organizuje kursy z programowania w Pythonie , z których korzystają również osoby starsze. Nawet jeśli ktoś nie chce programować w przyszłości, nie zmarnuje czasu na takim szkoleniu, gdyż dowie się m.in. jakie są technologie. Wiedząc np. na czym polega programowanie i analiza oraz jak korzystać z nowoczesnych technologii, osobom starszym łatwiej jest zrozumieć młodzież, która się tymi technologiami posługuje.

Dzięki tym źródłom wsparcia seniorzy mogą zdobywać umiejętności technologiczne w sposób przyjazny i dostosowany do ich potrzeb, co pozwoli im być bardziej pewnymi siebie w korzystaniu z nowoczesnych technologii

Czy trzeba zainwestować pieniądze, aby rozpocząć poznawanie technologii?

Poznawanie nowoczesnych technologii wymaga dostępu do komputera, tabletu lub smartfona oraz posiadania Internetu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze konieczne jest ponoszenie kosztów, aby mieć dostęp do Internetu i narzędzi. 

Jeśli ktoś nie chce lub nie może zainwestować pieniędzy w nabycie komputera lub smartfona, może skontaktować się z fundacją, która wspiera projekty mające na celu umożliwienie seniorom łatwy dostęp do technologii. Przykładowo, działania w tym obszarze prowadzi Fundacja Sunortus, która jest mocno zaangażowana w e-integrację osób znajdujących się na emeryturze.