• 22 lipca 2024 15:48

W dzisiejszych czasach wiele osób w starszym wieku żyje samotnie. Stan zdrowia, obowiązki i problemy, pozbawiają ludzi czasu na życie towarzyskie, ale również duże znaczenie ma wypchnięcie starszych osób na margines życia społecznego.

Na pewno warte podziwu są osoby posiadające duży potencjał energii witalnej do późnego wieku. Niestety nie każdy ma takie szczęście i wiele osób po prostu nie ma siły na bieganie po dancingach czy imprezach towarzyskich. Jest to często spowodowane stanem zdrowia, nie tylko fizycznego, ale również psychicznego.

Rozczarowania, wynikające z nieudanych związków partnerskich, ból po stracie bliskich, niewłaściwe potraktowanie przez dzieci, bolesne doświadczenia ze znajomymi, brak wiary w siebie, zrażają je do dalszych prób poznawania nowych osób. Dlatego coraz więcej ludzi w starszym wieku zamyka się w swoich czterech ścianach i tkwi w samotności. Warto podkreślić, że są to często ludzie mający dopiero 60 lat. Nowe zasady funkcjonowania współczesnego społeczeństwa, w którym młodzi ludzie unikają kontaktu z rodzicami, przenoszą się również na późniejsze lata i wpływają także na relacje wnuków z dziadkami. Niewielki odsetek rodzin uznaje rolę nestorów jako istotną dla młodych pokoleń i szanuje ich pozycję, troszcząc się o nich do momentu odejścia z tego świata. Zdecydowana większość starszych osób tkwi w pustce, ograniczając swoją rozrywkę do rozwiązywania krzyżówek, oglądania seriali w telewizji lub sprawdzania wyników rozgrywek piłkarskich z pomocą STS kod promocyjny. Warto mieć na uwadze, że jak twierdzą naukowcy samotność jest bardzo groźna dla człowieka, a jej działanie jest bardziej destrukcyjne niż wielu poważnych chorób.

Samotność seniorów – niebezpieczna dla zdrowia fizycznego i psychicznego

Ludzie starsi niejednokrotnie zamykają się na kontakty z innymi, bądź po prostu nie mają na nie czasami siły, ponieważ są zwyczajnie zmęczeni dotychczasowym życiem, chorobami czy pracą, której tak dużo poświęcili energii. W dzisiejszych czasach zdarza się, że nie tylko telewizja, ale również sztuczny świat Internetu wypełnia często dni spędzane samotnie przez starsze osoby. Brak rozmowy z kimś realnym, brak optymistycznych myśli, funkcjonowanie w codziennym, niezmiennym rytmie, to wszystko sprawia, że samotni seniorzy są przygnębieni, zamknięci w sobie i po prostu smutni. Czyjeś zainteresowanie, chwila rozmowy może całkowicie odmienić ten stan, nadać sens ich życiu.

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że samotność jest bardziej niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia niż otyłość. Wpływa negatywnie na sen, samopoczucie, podwyższa ciśnienie, poziom stresu, a co za tym idzie osłabia odporność całego organizmu. Samotny senior może mieć problemy z prostym wysławianiem się, denerwować się w obecności innych osób, mieć ograniczone funkcje poznawcze, pogrążać się w depresji i stawać się otępiałym. Człowiek zawsze żył stadnie. Gdyby został stworzony do samotnego życia już dawno by nie istniał na ziemi. Nie byłby nawet w stanie przejść etapów ewolucji, gdyby nie wynikające z życia w grupie zachowania. Nie przetrwałby historycznych zakrętów, które miały miejsce na świecie, gdyby nie działał wspólnie z innymi ludźmi.

Każdy człowiek potrzebuje towarzystwa by jego samopoczucie było lepsze. Ludzie nie dbają dzisiaj o kontakt z bliskimi, znajomymi, tłumacząc się zawsze brakiem czasu lub zmęczeniem. Warto jednak pamiętać, że ten czas biegnie bardzo szybko i za chwilę może już nie być szansy na spędzenie wyjątkowych chwil z seniorami rodu.