• 24 maja 2024 09:03

Idzie „Babciowe”!

kwi 15, 2024 #Senior, #seniorzy

W 70 wydaniu „Głosu Seniora” pisaliśmy o zapowiedziach nowego programu rządowego pt. „Aktywny rodzic”. 9 kwietnia 2024 roku Rada Ministrów ostatecznie przyjęła projekt ustawy, którego celem jest wspieranie rodziców w ich aktywności zawodowej oraz wychowywaniu dziecka. Jak się okazuje, program może stanowić również swego rodzaju pomoc dla seniorów – stąd zastępcza nazwa „Babciowe”.

O przyjęciu programu poinformował premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej, na której między innymi przedstawił szczegóły świadczenia – było ono jedną z obietnic premiera z grudniowego exposé. Zdaniem polityka wprowadzenie programu „Aktywny rodzic” ma pomóc zwalczać problem starzejącego się społeczeństwa, a więc zwiększyć dzietność w Polsce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, „Babciowe” zostanie wprowadzone 1 października bieżącego roku.

Przedłożony przez Ministerstwo Polityki Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program to nowa forma pomocy zwłaszcza dla pracujących rodziców. Będą oni mogli wybrać jedno z trzech świadczeń: „Aktywni rodzice w pracy” (czyli „Babciowe”), „Aktywnie w żłobku” oraz „Aktywnie w domu”.

Najważniejsze informacje dotyczące programu:

  • świadczenie ustalono w wysokości 1500 zł miesięcznie na okres 2 lat i przysługuje rodzicom dzieci w wieku od 12 do 35 miesiąca życia;
  • państwo pomoże rodzicom, którzy chcą wrócić do pracy już po 18 tygodniach od narodzin potomka, bo środki można wykorzystać między innymi na wypłatę dla opiekunki;
  • to rodzice będą ustalać, na co przekażą przyznane im świadczenie – mogą sfinansować opiekę sprawowaną przez nianię czy dziadków i babcie (w tym przypadku zawarta jest idea aktywizacji seniorów);
  • po zawarciu przez rodziców umowy uaktywniającej z opiekunem składki opłaci państwo, ale do wysokości podstawy nie większej niż 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę; taka umowa nie będzie jednak warunkiem otrzymania świadczenia;
  • dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest coroczna waloryzacja wysokości emerytury babci lub dziadka zatrudnionych na wspomnianą umowę uaktywniającą.

Na większe wsparcie mogą liczyć rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami. W ich przypadku świadczenie wyniesie 1900 zł, ponieważ występuje tutaj konieczność codziennego i czynnego udziału w edukacji, leczeniu i rehabilitacji dziecka ze względu na jego ograniczenie samodzielnej egzystencji.

Premier zapewnił, że warunki uzyskanie środków z programu nie będą skomplikowane, tak aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z pomocy.

Skip to content