• 19 lipca 2024 13:28

Środowisko pracy, jak i wszystkie jego aspekty zmieniają się zasadniczo z dnia na dzień, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, z jakim rozwojem technologicznym mamy do czynienia na przestrzeni ostatnich lat. Jedną z charakterystycznych cech, typowych dla podań do pracy jeszcze na początku XXI wieku, były listy motywacyjne w których zasadniczo opisywaliśmy, dlaczego decydujemy się na pracę w danej firmie. Czy jednak listy motywacyjne w tych czasach, to nie jest aby przeżytek?

Czy list motywacyjny jest w ogóle ważny dla pracodawcy?

CV, to zasadniczo najważniejszy z dokumentów, które przedstawimy naszemu pracodawcy. To właśnie w nim zawarte są informacje interesujące dla pracodawcy, w końcu to w nim podajemy dane na temat swojej edukacji, umiejętności czy dotychczasowej ścieżki kariery. Nie oznacza to jednak wcale, że pracodawcy nie zwracają uwagi na listy motywacyjne, wręcz przeciwnie, są one bardzo istotnym uzupełnieniem życiorysu danego pracownika. 

Niektórzy pracodawcy zwracają uwagę na fakt, że to często właśnie sama treść listu motywacyjnego sprawiała, że podejmowali oni decyzję o kontakcie z kandydatem na pracownika. Zwłaszcza, jeżeli pracownik wyraźnie zaznaczał, że zależy mu na pracy w danym przedsiębiorstwie.

List motywacyjny z reguły nie jest już obowiązkowym elementem aplikacji o pracę, nie mniej jednak warto przemyśleć czy nie chcemy go zamieścić w naszej aplikacji. Każdy dodatkowy element, który zwiększa nasze szanse na otrzymanie zatrudnienia, to dobry wybór. 

Czy warto korzystać  z szablonów listów motywacyjnych z Internetu?

Kandydaci, którzy chcą ułatwić sobie życie, często decydują się na wykorzystanie wzorów listów motywacyjnych, które znaleźć możemy w Internecie. Tak samo sprawa wygląda zresztą z CV, gdzie zdecydowana większość aplikantów, opiera się właśnie na wzorach, które są dostępne, niemal wszędzie. Czy to aby na pewno jest dobry wybór? Oczywiście, że nie i to zarówno w przypadku CV jak i listu motywacyjnego. 

Jak się wyróżnić na rynku pracy?

No właśnie, jeżeli chcemy się w jakikolwiek sposób wyróżnić, to nasza propozycja musi przyciągnąć uwagę pracodawcy czy działu HR. Należy bowiem pamiętać o tym, że list motywacyjny powinien być zawsze dopasowany i sprofilowany pod daną ofertę, do której chcemy aplikować. Nie znaczy, to jednak, że nie możemy wykorzystać Internetu do naszych celów. Możemy sprawdzić np. jaką formę powinien mieć list motywacyjny bądź jakie elementy powinniśmy w nim uwzględnić.

Podsumowując, mimo tego, że na listy motywacyjne nie zwraca się już takiej uwagi, jak jeszcze parę lat temu, to zdecydowanie nie są one przeżytkiem. Wręcz przeciwnie, dzięki dobrze napisanemu listowi motywacyjnemu, będziemy w stanie przekonać pracodawcę, że jesteśmy zdecydowanie najlepszym wyborem na dane stanowisko. 


Aby dowiedzieć się więcej odwiedź Gamfi.com – specjalistów we wszystkich aspektach związanych z rynkiem pracowniczym.


Artykuł partnera