• 13 kwietnia 2024 03:21

Agencje pracy w wielu artykułach czy dyskusjach na grupach społecznościowych czy na forach internetowych, są często demonizowane. Nie taki jednak diabeł straszny jak go malują. W tym artykule przedstawiamy 5 ciekawostek o agencjach pracy, których mogliście nie wiedzieć. Dzięki temu, łatwiej będzie wam zrozumieć, czym tak właściwie zajmują się agencje pracy.

1. Jest ona odpowiedzialna za ochronę praw pracowników

Często się o tym nie mówi, ale agencje tymczasowe mocno dbają o ochronę praw pracowników, zwłaszcza tymczasowych, którzy są wyjątkowo mocno chronieni przez ustawy oraz kodeks pracy. Agencja dba o nasze prawa do urlopu oraz godziwego wynagrodzenia;

2. Jest  zabezpieczeniem również dla pracodawcy

Agencja pracy, jest swoistym strażnikiem interesów nie tylko samego pracownika, ale również jego pracodawcy. Odpowiada ona między innymi za pokrycie wszelkich strat, które powstały z winy polecanego pracownika. Dopiero później dochodzi ona zwrotu kosztów od osoby odpowiedzialnej za dane zdarzenie, ale tym pracodawca nie musi się już przejmować.

3. Podlega zewnętrznej kontroli

Agencje pracy w Polsce, podlegają również bardzo dokładnej kontroli ze strony zarówno Państwowej Inspekcji Pracy, Marszałka Województwa, a także podmiotów, które prowadzą Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia czyli tak zwany KRAZ. Każda, tego typu agencja musi być wpisana do rejestru. W przeciwnym wypadku, może zostać podana do sądu rejonowego za nieprawidłowości. 

4. Agencja pracy to nie tylko szukanie zatrudnienia, ale również mocno rozbudowany dział HR

Pomaganie pracownikom w znalezieniu pracy i pracodawcom w poszukiwaniach odpowiedniej osoby, na dane stanowisko, to nie jedyne zadania, które leżą w gestii agencji pracy. Oczywiście, każda agencja pracy ma swoją indywidualną ofertę, nie mniej jednak zwykle dodatkowe usługi, związane są ściśle z obsługą kadrową danego przedsiębiorstwa.

5. Dbanie o pracowników oraz o markę samego pracodawcy

Agencje pracy, takie jak firma leasingteam dużą wagę przykładają do dwóch rzeczy. Pierwszą z nich jest oczywiście dbanie o same osoby zatrudnione. Agencja pracy, dokładnie sprawdzi daną firmę czy jest godna zaufania, a w dodatku może ona przeprowadzić dla niej proces onboardingu pracownika, który sprawi, że łatwiej będzie mu wejść w strukturę organizacyjną danego przedsiębiorstwa. Warto przy tym zauważyć, że troska o pracowników, ma również niebagatelny wpływ na wizerunek samego pracodawcy.  W końcu wieści w obecnych czasach rozchodzą się z prędkością światła, więc jeżeli jakaś firma okaże się być dobra dla pracowników, to wiele osób, szybko się o tym dowie.


Jak widać, agencje pracy nie są takie straszne, jak niektórzy je przedstawiają. Nie skupiają się one również tylko i wyłącznie na szukaniu pracowników oraz pracodawców. Profesjonalne agencje pracy jak https://leasingteam.pl/, to tak naprawdę szeroki zakres usług HR i warto o tym pamiętać.

Skip to content