• 19 lipca 2024 14:13

Za nami integracyjne spotkanie prozdrowotne dla seniorów w Opocznie

lut 22, 2024 #aktywność, #Senior, #seniorzy

Aktywność to klucz do radosnej jesieni życia… Takiej w dobrym zdrowiu i samopoczuciu oraz w jak najlepszej kondycji. Temat ten zgłębiali seniorzy, którzy od burmistrza Dariusza Kosno przyjęli zaproszenie na wyjątkowe spotkanie. Odbyło się 20 lutego 2024 roku w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Opocznie w Naszej Gminie Przyjaznej Seniorom.

W spotkaniu wzięło udział około 200 osób zrzeszonych w organizacjach seniorskich, tj. Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Związku Emerytów i Rencistów, Klubie Seniora działającego przy MDK i Klubie Seniora „Astry” i Stowarzyszeniu Opoczyńskiego Klubu Amazonek „OKA”. Koordynatorką wydarzenia była Pani Elżbieta Matyśkiewicz.

Spotkanie prozdrowotne – edukacja jest ważna

Pierwszą część spotkania poprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia MANKO, którzy po raz drugi gościli w gminie Opoczno. Wcześniej byli podczas inauguracji Programu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora. Prezes Stowarzyszenia Łukasz Salwarowski oraz ambasador „Zdrowego stylu życia”, maratończyk i emerytowany pracownik naukowy Marek Pilch zaprezentowali wykłady pt. „Aktywność po 60 roku życia” i “Stop Manipulacji – nie daj się oszukać”. Poruszyli również bardzo ważną kwestie dotyczącą prawa do miłości w wieku senioralnym.

Druga część spotkania dotyczyła możliwości wykorzystania dobroczynnej mocy olejków eterycznych dla zdrowia i aktywności. Wykład na ten temat poprowadziła edukatorka z zakresu aromaterapii – pani Dominika Pawelska.

Ważnym i cieszącym się dużym zainteresowaniem punktem spotkania była możliwość wykonania bezpłatnego badania słuchu, które zostało przeprowadzone przez przedstawicieli firmy ALMED. Spotkanie urozmaicił występ solistek ze studia piosenki TON.

Okazja do wspólnego spędzenia czasu

Po dużej dawce wiedzy i informacji na temat zdrowia, aktywności, utrzymania organizmu w dobrostanie fizycznym i emocjonalnym seniorzy kontynuowali wieczór przy poczęstunku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kraśnicy.

Spotkanie dało możliwość poszerzenia świadomości zdrowotnej, a także było doskonałą okazją do integracji wszystkich środowisk senioralnych działających w naszej gminie. Wpisuje się również w realizowaną przez gminę Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych uchwaloną na lata 2022–2028.

Warto przypomnieć o firmach z Opoczna, które honorują Ogólnopolską Kartę Seniora. Są to:
P.P.U.H BUD-TRANS Krzysztof Rzeźnik – STACJA PALIW
STREFA KOBIETY – AGATA KUCHARSKA
ZAKŁAD OPTYCZNY BERNADETTA BARAN
MUZEUM REGIONALNE W OPOCZNIE
Miejski Klub Sportowy „Ceramika” Opoczno
Gospodarstwo Rybackie KRAŚNICA
Studio Mebli Formar – Ewa Patyna
Gabinet Masażu i Rehabilitacji Iwona Bogusławska
ALMED Aparaty Słuchowe

Pełna lista firm honorujących Kartę i zniżek przysługujących Seniorom dzięki Ogólnopolskiej Karcie Seniora znajduje się tutaj https://oks.glosseniora.pl/