• 18 lipca 2024 00:23

Jeżeli powiesz, jestem za stary, będziesz coraz starszy

Liczba Seniorów rośnie

Na portalu ZDROWIE POLAKÓW ukazał się artykuł na temat działalności GŁOSU SENIORA
Dziękujemy za współpracę i zachęcamy do lektury. Oryginalna wersja pod linkiem


W Polsce w roku 2011 było 6,5 mln seniorów. Seniorami określamy kobiety po 60 roku życia i mężczyzn po 65 roku życia. W 2023 roku liczba ta wzrosła aż o 1/3, czyli do niemal 8,5 mln. Bezruch fizyczny, psychiczny, społeczny, samotność to dla tej grupy wiekowej bezpośrednia droga do niesamodzielności. Obecnie w Polsce mężczyźni żyją średnio 71 lat, a kobiety 78, dlatego tak ważne jest, by okres sprawności osób starszych wydłużać. – Chcemy robić to poprzez edukację i aktywizację – mówi Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko – Głos Seniora, które działa od 25 lat w obszarze marketingu społecznego oraz kampanii społecznych, takich jak „Lokal bez papierosa”, „Polska bez dymu”, „Watch Your Drink”, skupiając się na walce z patologiami i problemami społecznymi. – Człowiek aktywny to człowiek zdrowszy, szczęśliwszy, sprawniejszy. Chcemy wydłużać okres sprawności i szczęścia Polaków – w rodzinie i w społeczeństwie. Chcemy, by senior czuł się potrzebny, a nie wyalienowany. Wykorzystujemy do tego wiele narzędzi, jak ogólnopolski magazyn „Głos Seniora” czy Ogólnopolska Karta Seniora. Wyrobiło ją już ponad pół miliona osób, a honoruje ponad 3500 punktów. Ta lista wciąż się wydłuża. Projekt, co niezwykle ważne, współtworzą seniorzy: pozyskują firmy, które honorują kartę, udzielając zniżek, takie jak uzdrowiska, sanatoria, przychodnie, szpitale, kina, baseny, teatry, ośrodki fizjoterapii, biura turystyczne – wylicza.

Demografia

Od 15 lat jako Stowarzyszenie Manko zajmujemy się także problematyką senioralną. – Mamy w Polsce demograficzne tsunami. Starzejemy się jako społeczeństwo. W naszym kraju jest już ponad 10 mln seniorów, co oznacza, że ponad 28 proc. społeczeństwa to osoby starsze, czyli w wieku 60 plus. Za dziesięć lat będzie ich aż 14 mln, a seniorzy będą stanowili 40 proc. społeczeństwa. To oznacza, że niemal co drugi Polak będzie seniorem. To będą wyzwania dla rządu, państwa, samorządu, dla organizacji pozarządowych, naukowców, lekarzy, farmaceutów, właściwie dla wszystkich branż – podkreśla prezes Łukasz Salwarowski. – Nasz cel to edukacja, aktywizacja i obrona praw osób starszych – podsumowuje prezes Stowarzyszenia Manko – Głos Seniora.

Program Gmina Przyjazna Seniorom

Co łączy Ogólnopolską Kartę Seniora, projekt „Bezpieczny Senior” i „Głos Seniora”? Do naszego programu „Gmina Przyjazna Seniorom” przyłączyło się już 250 gmin w różnych województwach Polski. – Wspieramy samorządy, które przyłączyły się do tej akcji, by móc skutecznie edukować i aktywizować seniorów, przyczyniając się do zwiększenia jakości ich życia i zachowania sprawności. Od siedmiu lat, w trosce o bezpieczeństwo seniorów, prowadzimy także kampanię „Stop manipulacji – nie daj się oszukać” – odpowiada Łukasz Salwarowski.

Oszustwa na Seniorach

Co roku z portfeli seniorów wyciąganych jest ponad 100 milionów złotych, m.in. przy wykorzystaniu ponad 50 technik oszustw i manipulacji, dlatego kampanie edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa konsumenckiego w przypadku tej grupy wiekowej są tak ważne. Od dwóch lat Stowarzyszenie Manko edukuje osoby starsze również w obszarze bezpieczeństwa drogowego i bezpośredniego. – Na pewno znacie państwo przestępstwa „na wnuczka” czy „na policjanta” albo „na gazownika”. Naliczyliśmy ponad pięćdziesiąt takich sposobów wyłudzania pieniędzy. Chcemy ochronić ludzi przed nimi, dlatego ostrzegamy i edukujemy poprzez spoty, foldery informacyjne, warsztaty, ulotki. Włączamy w tę inicjatywę samorządy, przedsiębiorców i ambasadorów seniorów, którzy nas wspierają, edukując rówieśników w swoich środowiskach – mówi prezes Stowarzyszenia Manko.

Kampanie dla Seniorów

– Bardzo leży nam na sercu także profilaktyka, dlatego od wielu lat organizujemy kampanie profilaktyczne, takie jak białe niedziele, bezpłatne badania czy promocje cyklicznych badań okresowych. Wiemy, że złotówka wydana na profilaktykę i jej promocję, to oszczędność 5 zł na leczeniu – podkreśla redaktor naczelny „Głosu Seniora”. W takie myślenie wpisuje się także nasza najnowsza kampania ZAŻYWAJ LEKI BEZPIECZENIE. Powstały spoty, które promują i wyjaśniają tę ideę. To wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Manko – Głosu Seniora i Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej na czele z prof. Agnieszką Neumann-Podczaską. – W ramach tej kampanii będziemy edukować seniorów i ich dzieci odnośnie tego, jak bezpiecznie zażywać leki. Będą warsztaty, wykłady, będzie też poradniczy dzienniczek lekowy, pudełeczka na leki, spoty, webinary, konferencje, ale planujemy także promocję przeglądów lekowych, jako jeden z bardziej skutecznych sposobów edukacji i troski o bezpieczeństwo lekowe – wyjaśnia Łukasz Salwarowski. Na pytanie, dlaczego zaangażował się w taką aktywność, odpowiada: – Ponieważ wiem, że ponad 1,5 mln seniorów w Polsce nadużywa leków, co powoduje wiele konsekwencji w postaci strat w portfelu i uszczerbku na zdrowiu. I często rozczarowania.

Współprace

– We współpracy ze Zdrowie Polaków edukujemy, aktywizujemy i bronimy praw osób starszych! Zapraszamy także inne Stowarzyszenia, Gminy i firmy do współpracy, bo razem można więcej. Nie konkurujmy, lecz współpracujmy, działajmy razem dla dobra seniorów i dla dobra naszego kraju – kończy prezes Łukasz Salwarowski.