• 22 czerwca 2024 19:05

Obrzęki limfatyczne w obrębie stóp, paluchy koślawe, stopa cukrzycowa – objawy te stanowią wyzwanie w doborze butów dla seniora. Nie tak łatwo kupić obuwie, które da się założyć na opuchnięte stopy. Dotyczy to zwłaszcza butów pełnych, na zimę. Znasz ten problem z własnego doświadczenia? A może masz w rodzinie seniora, który potrzebuje specjalistycznych butów? Jeśli tak – przeczytaj nasz artykuł! Zebraliśmy w nim praktyczne porady ułatwiające wybór obuwia dla osób z opuchniętymi stopami. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, szukając butów ortopedycznych na zimę!

Dla kogo jest zalecane obuwie ortopedyczne?

O dobre buty powinien zadbać każdy, zapobiegając w ten sposób bólom i wadom stóp. Są jednak grupy osób, które powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór obuwia. Są to:

 • seniorzy ze zmianami zwyrodnieniowymi stóp
 • osoby z obrzękami limfatycznymi
 • pacjenci po zabiegach operacyjnych w obrębie stopy (np. po korekcji palucha koślawego) – gdy zakończony już został okres odciążenia i stosowania ortezy
 • osoby ze zniekształceniami stóp, takimi jak np. halluksy i palce młotkowate
 • cukrzycy ze stopą cukrzycową
 • chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów (gdy zmiany zlokalizowane są w stawach stóp).

Buty na opuchnięte stopy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując buty dla osoby z obrzękiem stóp, skorzystaj z tych wskazówek:

 • Zmierz długość i szerokość obu stóp w centymetrach. Następnie sprawdź w tabeli rozmiarów na stronie producenta, jakiemu numerowi buta odpowiada otrzymany wynik. Takie rozwiązanie na swojej stronie zastosował np. producent Dr Orto. Zimowe buty ortopedyczne są tu dobierane zależnie od podanego pomiaru (np. stopa o długości 26,8 cm odpowiada rozmiarowi 42, 26,1 cm – rozmiarowi 41 itd.).
 • Dowiedz się, jaka jest tęgość (szerokość) obuwia. Według oznaczeń literowych, dla opuchniętych stóp przeznaczone są buty określane literą H (stopa szeroka) oraz literami I, J (stopa bardzo szeroka).
 • Pamiętaj, że but nie może być zbyt szeroki, gdyż może to zwiększać ryzyko potknięcia się. Jest to szczególnie niebezpieczne u seniorów z osteoporozą.
 • Zmierz długość i wysokość wkładki, z jakiej korzystasz (dotyczy to osób, którym lekarz zalecił codzienne stosowanie wkładek ortopedycznych, np. supinujących lub pronujących). Mierząc buty, sprawdź, czy możesz swobodnie włożyć stopy do buta przy założonych wkładkach. Zamawiając obuwie w sklepie internetowym, skontaktuj się ze sklepem i dopytaj, czy podbicie butów jest na tyle wysokie, że będzie można korzystać z wkładek.
 • Wybierz obuwie z materiału dobrej jakości. Powinien być elastyczny, dopasowujący się do szerokiej stopy.
 • Wybierz buty z łatwym zapinaniem (np. na rzep lub na zamek). Pozwoli to uniknąć dłuższego utrzymywania pozycji pochylonej, niekorzystnej dla osób starszych.
 • Jesteś kilka tygodni po operacji halluksów? Zadbaj o to, aby buty były zapinane na mocną rzep zamiast zamka. Pozwoli to regulować ich szerokość zależnie od obrzęku stopy, który po takim zabiegu może być jednego dnia większy, innego mniejszy.
 • Dla osób ze stopą cukrzycową pomocna będzie antybakteryjna wyściółka – sprawdź, czy producent zadbał o ten ważny element!
 • Jeśli nie masz pewności, które buty ortopedyczne byłyby dla Ciebie lub domownika najlepsze, poproś o poradę fizjoterapeutę. Pomoże on w pomiarach stopy i doradzi w sprawie ewentualnej wkładki.

Gdzie kupić zimowe buty ortopedyczne dla seniorów z obrzękiem stóp?

Wiedząc już, na co zwrócić uwagę, wybierając buty na opuchnięte stopy, pojawia się pytanie: gdzie takie kupić?

Jeżeli w pobliżu jest sklep z obuwiem ortopedycznym, możliwość przymierzenia butów będzie zaletą. Takie rozwiązanie może być jednak problematyczne dla osób mniej mobilnych, np. z zaostrzeniem zapalenia stawów lub po zabiegach ortopedycznych. Pomocnym rozwiązaniem jest wtedy sklep internetowy. Można w ten sposób kupić obuwie różnych marek, w tym od polskich producentów (jak np. buty Inblu).

Niektóre sklepy internetowe umożliwiają kontakt, oferując pomoc w doborze odpowiedniego rozmiaru obuwia.

Buty na opuchnięte stopy – podsumowanie

Zdrowie stóp to ważny temat, który warto poruszać. Dlatego przygotowaliśmy powyższe zestawienie wskazówek pomocnych w doborze butów ortopedycznych. Stopy są podstawą narządu ruchu – co podkreśla podczas szkoleń dr Joanna Stodolna-Tukendorf, instruktorka kursów dla fizjoterapeutów i podologów. Dbajmy więc o tę podstawę u siebie i u najbliższych, aby każdy krok mógł być bardziej komfortowy!