• 21 czerwca 2024 00:41

Używany samochód elektryczny? To powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Kiedy prawie 20 lat temu, w 2004 roku, Tesla wyprodukowała Roadstera, czyli pierwszy masowo produkowany samochód elektryczny, nikt nie spodziewał się, że teraz każda marka będzie miała w swojej ofercie auta elektryczne. Po 2035 roku nie będzie już można kupić nowych aut spalinowych. Producenci będą mogli wprowadzić na rynek tylko auta z napędem elektrycznym.

Czy warto kupić używany samochód elektryczny

Dlaczego samochody elektryczne cieszą się tak dużą popularnością? Odpowiedź jest prosta – kierowców zachęcają niskie koszty eksploatacji. Zakup każdego samochodu z rynku wtórnego, czy to z napędem elektrycznym czy z silnikiem spalinowym, jest trudnym zadaniem. Sprawdzenie auta pod względem technicznym i prawnym jest obowiązkowe, jeśli nie chcesz trafić na trefny egzemplarz. Plusem używanego samochodu elektrycznego jest na pewno oszczędność na cenie paliwa, a także korzystanie z nowych technologii.

Oszczędność, Ekologia i Innowacje: Plusy Elektryków na Rynku Używanych Aut

Dobrych powodów na zakup pojazdu elektrycznego z drugiej ręki jest kilka. Jednym z nich są na pewno koszty eksploatacji samochodów. Elektryki są bardziej ekonomiczne, ponieważ energia elektryczna jest tańsza niż cena paliw benzyny czy oleju napędowego. W związku z mniejszą liczbą ruchomych części niż w samochodach z napędem spalinowym, auta elektryczne są mniej awaryjne.

Przywileje Elektryków: Darmowe Parkowanie i Korzystanie z Buspasów

Przywilejem posiadania pojazdu, który ma napęd elektryczny, jest na pewno możliwość darmowego parkowania w miastach oraz korzystania z buspasów. Dodatkowo właściciele samochodów elektrycznych swoją decyzją o posiadaniu takich pojazdów przyczyniają się do zachowania środowiska naturalnego.

Infrastruktura Ładowania: Od Wyboru „Wallboxa” do Publicznych Stacji

Właściciele aut elektrycznych w naszym kraju mogli do niedawna obawiać się o częste ładowanie auta elektrycznego. Jednak teraz w Polsce stacje ładowania samochodów elektrycznych są częściej spotykane. Dla osób, które podróżują niedaleko, zasięg do 100 km może wystarczyć do codziennego użytku.

https://rankomat.pl/samochod/jaki-jest-zasieg-samochodow-elektrycznych

Stan Baterii: Kluczowy Element Elektryka

Baterie są istotnym punktem do przemyślenia. Kupując używane modele samochodów elektrycznych, trzeba pamiętać, że zasięg elektryka spada co roku o ok. 2%. Przed zakupem warto konieczne jest sprawdzenie baterii. Można to zrobić poprzez całkowite naładowanie akumulatora i przejechanie kilkunastu kilometrów. Zobaczysz wtedy, jak zmniejszyło się naładowanie. Dzięki temu sprawdzisz, ile dane używane auto elektryczne może przejechać po jednym ładowaniu.

Infrastruktura Stacji Ładowania: Czy W Twojej Okolicy Są Miejsca do Ładowania?

Jeżeli rozważasz zakup używanego samochodu elektrycznego, warto sprawdzić, gdzie w pobliżu masz stacje ładowania. Aktualnie w Polsce pojawia się ich coraz więcej, więc nie powinno być problemu z ładowaniem pojazdów elektrycznych.

Znajdują się np. przy stacjach benzynowych lub w galeriach handlowych. Pamiętaj, że zawsze możesz ładować elektryka w swoim garażu, jeżeli skorzystasz ze specjalnej stacji. Auta elektryczne mają dwa porty. Możliwe jest ładowanie baterii prądem zmiennym (AC) oraz prądem stałym (DC). Stacje, które używasz prywatnie, zwane są wallboxami i mogą wisieć na ścianie.

Rodzaj Gniazda: Praktyczne Aspekty Ładowania

Auta elektryczne można zasilać także ze standardowego gniazdka 230 V. Jednak jest to długi czas ładowania w porównaniu z ładowarką AC. Zazwyczaj kable mają 5 m długości. Przenośne ładowarki mogą wykorzystać zasilanie gniazdka ściennego oraz tzw. siłę. Dobrym rozwiązaniem są ładowarki stałe wolnostojące. Mają nawet dodatkowe możliwości, np. zdalne sterowanie albo opóźniony start. Wcześniej musisz upewnić się, czy twoje auto będzie mogło ładować się na publicznych stacjach ładowania, gdyż starsze modele mogą nie mieć takich funkcji.

Na Co Zwrócić Uwagę Przy Zakupie Samochodu Elektrycznego?

Ważnym czynnikiem do sprawdzenia jest realny zasięg. Mają na to wpływ czynniki atmosferyczne, ogromne upały i odwrotnie, temperatury na minusie mogą spowodować skrócenie czasu jazdy. Używane samochody elektryczne mogą mieć niższy zasięg.

Gwarancja: Co Chroni Twoją Inwestycję w Elektryka?

Nowe samochody elektryczne otrzymują gwarancję na akumulator od producenta. Zgodnie z unijnymi przepisami, akumulator powinien mieć gwarancję na minimum 8 lat lub 160 000 km przebiegu. Niestety, kupując kilkuletniego elektryka, nie zawsze gwarancja przechodzi na kolejnych właścicieli. Nie tylko akumulator jest objęty gwarancją, mogą to być też inne części pojazdu. Warto po numerze identyfikacyjnym sprawdzić u producenta, jakie gwarancje ma samochód elektryczny.

Wybór Elektryka: Popularne Modele na Polskim Rynku

  • Tesla Model 3 – Ekskluzywność w Zasięgu Ręki
  • Tesla Model S – Luksus i Moc w Jednym
  • BMW i3 – Szybkie Ładowanie i Sportowy Wygląd
  • Renault Zoe – Ekologiczny Wybór z Materiałów Recyklingowych
  • Nissan Leaf – Popularność i Dobre Parametry
  • Peugeot iOn – Kompaktowy i Przyjazny dla Środowiska
  • Smart Fortwo Electric – Dla Krótkich Dystansów i Małych Parkingów
  • Inne Popularne Modele: Volkswagen e Golf, Citroen C Zero, Mitsubishi i MiEV

Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji kierowcy, jego stylu życia i oczekiwań od samochodu.


Artykuł partnera