• 25 lipca 2024 02:47

Aparaty słuchowe są dużym wsparciem dla osób zmagających się z problemami słuchowymi. Urządzenia te skutecznie poprawiają jakość komunikacji i codziennego funkcjonowania nie tylko seniorów, ale także pacjentów należących do innych grup wiekowych.

Czym jest aparat słuchowy?

Aparaty słuchowe to urządzenia elektroniczne, których zadaniem jest poprawa jakości słyszenia oraz rozumienia mowy u osób niedosłyszących. Są one tak skonstruowane, aby korygować różne wady słuchu, dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Podstawowe elementy aparatu słuchowego to przede wszystkim mikrofon, wzmacniacz oraz słuchawka.

Dla kogo aparat słuchowy?

Aparat słuchowy bardzo często kojarzy się nam ze sprzętem przeznaczonym dla osób starszych. Warto mieć jednak świadomość, że tego typu urządzenia nie są dedykowane wyłącznie seniorom. Problem niedosłuchu dotyczy wielu milionów ludzi na całym świecie, z czego spory odsetek stanowią osoby młode oraz dzieci. Aparaty słuchowe są więc narzędziem, które może przynieść korzyści różnym grupom wiekowym.

Zalety aparatów słuchowych

Aparaty słuchowe przywracają zdolność słyszenia i poprawiają ogólną jakość życia osób mających problemy ze słuchem. Dlaczego warto nosić aparat słuchowy? Oto kilka ważnych zalet tego urządzenia:

 • Poprawa komunikacji – aparat umożliwia lepsze słyszenie dźwięków z otoczenia, co zdecydowanie ułatwia komunikację z innymi. Dzięki temu osoba z niedosłuchem może w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.
 • Możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych – aparat słuchowy może być zintegrowany z telefonem, dzięki czemu użytkownik słyszy przetworzony dźwięk idealnie dopasowany do swojego rodzaju niedosłuchu.
 • Poczucie spokoju – prawidłowe słyszenie otaczających nas dźwięków wpływa kojąco na nasze codzienne samopoczucie.
 • Brak szumów w uszach – wysokiej jakości aparaty słuchowe posiadają funkcję generatora szumów usznych, która redukuje odczuwanie uciążliwych dźwięków.

Rodzaje aparatów słuchowych

Istnieją różne rodzaje aparatów słuchowych. Podstawowy podział obejmuje dwie kategorie: aparaty douszne i zauszne. Poniżej przedstawimy krótką charakterystykę obu typów urządzeń.

Douszne aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe douszne są osadzone w uchu. Wykonuje się je w oparciu o wycisk pobrany z przewodu słuchowego. Takie urządzenia są bardzo dyskretne i prawie niewidoczne z zewnątrz. Stanowią również świetne rozwiązanie dla osób noszących okulary. Warto jednak wiedzieć, że aparaty douszne są odpowiednie przede wszystkim dla osób z lekkim lub umiarkowanym ubytkiem słuchu. Wśród modeli dousznych można wyróżnić:

 • Aparaty małżowinowe (ITE) – czyli takie, które osadzone są w małżowinie usznej;
 • Aparaty wewnątrzkanałowe (ITC) – osadzone w początkowej części przewodu słuchowego;
 • Aparaty umieszczane bardzo głęboko w uchu (CIC) – są one całkowicie niewidoczne z zewnątrz. Warto mieć na uwadze, że takie modele są wyposażone tylko w jeden mikrofon, co może negatywnie wpływać na zrozumienie mowy w trudnych sytuacjach akustycznych.

Zauszne aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe zauszne to urządzenia umieszczane za uchem. Charakteryzują się one mniejszą awaryjnością i zwiększoną łatwością obsługi oraz pielęgnacji w porównaniu do aparatów wewnątrzusznych. Do ich wad można zaliczyć to, że są zauważalne dla otoczenia i mniej odpowiednie dla osób noszących okulary.

Dodatkowe funkcje w aparatach słuchowych

Aparaty słuchowe mogą być wyposażone w szereg praktycznych funkcji, które zwiększają komfort ich codziennego użytkowania. Podczas zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę między innymi na takie opcje jak:

 • Generator szumu – pozwala na poprawę słyszenia dzięki możliwości ustawienia terapii szumów usznych;
 • Parowanie Bluetooth – aparaty słuchowe renomowanych producentów, takich jak np. Phonak, są wyposażone w możliwość łączenia się z urządzeniami zewnętrznymi (np. smartfonem);
 • DuoPhone – automatyczne słyszenie rozmów w obu uszach. Funkcja pozwala na lepszą lokalizację źródła dźwięku poprzez opóźnienie o mikrosekundę słyszalności dźwięku w uchu bardziej oddalonym od jego źródła;
 • Redukcja hałasu – to funkcja polegająca na zmniejszaniu niepożądanych dźwięków otoczenia (hałas uliczny, rozmowy w tle), dzięki czemu użytkownik może skupić się na ważnych rozmowach i dźwiękach;
 • Balans środowiskowy – ta funkcja umożliwia lepsze wyciszenie tła w trakcie rozmowy telefonicznej;
 • Wodoodporność – jeśli nasz aparat będzie narażony na wilgoć lub planujemy uprawianie sportów wodnych, warto rozejrzeć się za modelem wodoodpornym.

Ile kosztuje aparat słuchowy?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje aparat słuchowy. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Trudno jest podać jedną, uśrednioną cenę takich aparatów. W znacznej mierze zależy ona od poziomu zaawansowania funkcji, w które zostało wyposażone dane urządzenie. Pozytywnym aspektem jest fakt, że można uzyskać dofinansowanie na aparat słuchowy NFZ oraz dofinansowanie na zakup aparatu z PFRON.

Podsumowując, aparaty słuchowe to urządzenia, które znacząco poprawiają jakość życia osób zmagających się z niedosłuchem. Pozwalają nie tylko zrekompensować ubytek słuchu, ale także zapewniają pełną integrację z otoczeniem. Mogą korygować różne wady słuchu, idealnie dopasowując się do indywidualnych potrzeb użytkownika.