• 19 lipca 2024 13:11

Oczekiwanie w długiej kolejce do okulisty, nie jest konieczne jeżeli chcemy tylko wymienić okulary. Większość salonów optycznych oferuje bezpłatne badanie wzroku przy okazji zakupu okularów. Jak dobrze przygotować się do badania wzroku, wyjaśnia optometrysta z salonu optycznego Mozart Optyk.

Kiedy warto zrobić badanie wzroku

Mimo że nasz wzrok jest coraz bardziej obciążony, bardzo często zaniedbujemy profilaktykę i badanie wzroku wykonujemy dopiero gdy myślimy o nowej parze okularów. 

Mimo że trwa epidemia krótkowzroczności, spowodowana znacznym i długotrwałym obciążeniem wzroku przez monitor, nie wierzymy w moc profilaktyki. Tymczasem oczy należy badać raz na dwa lata, a pacjenci ze zdiagnozowaną wadą wzroku noszący już soczewki lub okulary — co roku.  

Czy badanie wzroku można zrobić za darmo?

W wielu salonach optycznych badanie wzroku można wykonać na miejscu. Badanie wzroku bezpośrednio u optyka, pozwala zdiagnozować większość problemów związanych z ostrością wzroku i komfortowym widzeniem. W większości salonów optycznych badanie wzroku jest wliczone w cenę okularów. Istnieje również możliwość samej konsultacji z optometrystą, po zakończonej wizycie otrzymamy receptę na okulary. Koszt takiej usługi wynosi ok. 80 zł.

Na badanie wzroku pod okulary można wygodnie zarejestrować się pod tym linkiem: Badanie wzroku w Krakowie. 

Warto wykonać badanie wzroku bezpośrednio w salonie, w którym zamawiamy okulary. Optometrysta bardzo dobrze zna szkła okularowe, na których pracuje. Łatwiej więc jest więc zarekomendować odpowiednie rozwiązanie.

Warto pamiętać, że test ostrości wzroku to nie tylko procedura medyczna, ale przede wszystkim dbanie o komfort widzenia. 

Badanie wzroku u optyka — Jak się przygotować 

Bardzo ważne, aby w trakcie badania wzroku być wypoczętym. Badanie wzroku po wielogodzinnym maratonie przed ekranem komputera może być niewiarygodne i obarczone dużym ryzykiem błędu.

  • Ostrzega,  Grzegorz Kościelecki optometrysta z salonu Mozart Optyk.

Jest to związane z osłabieniem napięcia mięśnia w gałce ocznej. Mięśnie są kluczowe dla prawidłowego ustawienia ostrości widzenia. Przeciążenie ich przez długotrwałe patrzenie na ekran może prowadzić do zaburzeń widzenia i nieprawidłowych wyników podczas badania wzroku. 

  • Jeżeli nosisz soczewki kontaktowe warto wcześniej je ściągnąć, można to zrobić bezpośrednio w gabinecie. 
  • Pamiętaj, aby zabrać swoje wcześniejsze okulary, moce szkieł mogą być pomocne w ustaleniu nowych wartości.
  • Na dwie godziny przed wizytą w gabinecie optometrysty, warto wstrzymać się z piciem kawy.

Najważniejsze to nie stresować się i nie martwić się na zapas. Badanie wzroku to całkowicie bezkontaktowa procedura.  Aby określić wartość korekcji optometrysta, korzysta z nowoczesnych technologi. Część pomiarów jest zautomatyzowana i wykonywana przez komputer.

Warto doczytać:
https://www.naszkrakow.pl/gdzie-wykonac-badanie-wzroku-w-krakowie/

Artykuł partnerski