• 18 lipca 2024 22:45

Styczeń to od wielu już lat miesiąc tradycyjnie poświęcony naszym ukochanym babciom i dziadkom. To właśnie pod koniec stycznia przypadają bowiem dwa istotne święta – Dzień Babci (21 stycznia) oraz Dzień Dziadka (22 stycznia). Jaki prezent można ofiarować bliskim z tej okazji? Sprawdź przegląd naszych pomysłów i zainspiruj się do wyboru ciekawego i oryginalnego upominku!

Prezenty DIY – od serca

Z całą pewnością ręcznie, samodzielnie wykonane prezenty (upominki DIY) to ten rodzaj pomysłu, który może sprawić najwięcej przyjemności – co więcej, także osobie, która zajmie się jego wykonaniem.

Wśród takich własnoręcznych prezentów można wymienić, na przykład:

  • laurki – czyli dekoracyjne obrazki okolicznościowe, wykonane dowolną techniką plastyczną – kredkami, markerami, farbami; tego rodzaju prace artystyczne mogą zastąpić gotowe, kupowane karnety z okazji Dnia Babci i Dziadka,
  • kolaże ze zdjęć – czy to w postaci jednego, dużego plakatu zapełnionego rodzinnymi fotografiami, czy też większej ramki, w której umieszczone zostaną wyjątkowe zdjęcia wnuków lub też wspominające wspólne chwile na wakacjach,
  • akcesoria i dekoracje ozdabiane różnymi metodami – może pudełko decoupage na wyciągane chusteczki lub szkatułka na biżuterię, również ozdobiona taką metodą,
  • wyszywane poszewki na poduszki – można kupić już gotowe tkaniny z nadrukowanym wzorem do wyszycia, jak i pobawić się w samodzielne zaprojektowanie motywu.

Do prezentów, które można wykonać samodzielnie należy także wliczyć różnego rodzaju kompozycje roślinne – począwszy od tradycyjnych bukietów, po estetyczne stroiki na świece, które można postawić na stole czy na półce.

Gotowe prezenty dla babci i dziadka 

Już na początku stycznia w sklepach stacjonarnych i internetowych pojawiają się albo gotowe zestawy prezentowe, albo też upominki okolicznościowe, takie jak grawerowane akcesoria w postaci statuetek, kubki z odpowiednią dedykacją czy wyszywane ręczniki. 

Ciekawym pomysłem są także gotowe prezenty, ale wykonane na zamówienie, co pozwala już na całkowitą personalizację (czyli wykorzystanie imion babci i dziadka czy też innych, prywatnych materiałów). Do takich upominków można zaliczyć, na przykład, koszulki na zamówienie – ze zdjęciem lub indywidualnym nadrukiem z życzeniami, kalendarze ścienne i wiele innych, podobnych gadżetów.

Nie muszą to być tylko i wyłącznie bibeloty, które po chwili radości trafią do szafy. W tym kontekście można pokusić się o upominki funkcjonalne, przydatne na co dzień. Co powiesz o termoforze w dekoracyjnym „ubranku” w postaci pluszowej nakładki? Lub też o pięknie zdobionym etui na okulary? Chociaż są to drobiazgi, to z całą pewnością będą wykorzystywane nie tylko w dniu święta!

Niektóre wytwórnie słodyczy oferują ponadto możliwość skompletowania bombonierek czy zestawów słodkości, które są następnie pakowane w kartoniki czy inne opakowania oznakowane imionami czy inicjałami dziadków.

A może tort na prezent?

Skoro już poruszony został temat słodyczy, może warto wspomnieć również o tych wyjątkowo „reprezentacyjnych” – tj. tort dla Babci i Dziadka.

Taki zdobiony na różne sposoby tort można spróbować wykonać samodzielnie – o ile ma się takie umiejętności oraz trochę wolnego czasu. Jednak równie dobrym pomysłem okazać się może zamówienie tortu w cukierni internetowej. Taki wypiek również może zostać całkowicie spersonalizowany, a do tego gotowe ciasto trafi prosto pod drzwi babci czy dziadka w dniu ich święta!