• 25 lipca 2024 02:37

Atrakcyjność zawodu programistów zachęca coraz więcej osób w różnym wieku do przebranżowienia się. Z takich możliwości korzystają ludzie młodzi albo osoby doświadczone w innych dziedzinach poszukujące lepszego zarobku. Kto może być programistą i jak dobrze zabrać się za naukę niezależnie od wieku?

Kto może być programistą?

Odpowiedź na to jest prosta, każdy kto jest odpowiednio zmotywowany do nauki! Kiedyś edukacja w kierunkach informatycznych była bardzo ciężka i wymagająca. Wiele osób poświęcało swój wolny czas na prywatne douczanie się i bawienie oprogramowaniami. Można powiedzieć, że duża część pracowników, którzy zaczęli pracować na swoich stanowiskach na początku XXI w. to samoucy. Wtedy nie było tak szeroko dostępnych środków, które krok po kroku uczą Cię wszystkiego.

Nauka programowania nadal nie jest najłatwiejsza. Na szczęście aktualnie mamy dostęp do przeróżnych kursów i szkoleń, które od podstaw przedstawią Ci tajniki świata informacyjnego. Na takie kursy może zapisać się każdy. Młode i starsze osoby bez żadnego doświadczenia. W branży informatycznej nie liczy się wiek pracownika, a jego szybkość i umiejętności. Na informatycznym rynku pracy może znaleźć się większość.

Jak zacząć naukę programowania?

Nie da się ukryć, najlepiej zacząć od samodzielnego poszukiwania wiedzy. Podstawy programowania i informatyki z pewnością znajdziesz w Internecie. Zacznij od wybrania jednego podstawowego języka programowania i przeczytaj parę książek na jego temat.

Gdzie uczyć się programowania? Jak wspominaliśmy wcześniej, w XXI w. znajdziesz masę kursów i szkoleń, które nauczą Cię całej wiedzy teoretycznej w dziedzinie, w której chcesz się rozwijać. Nad kwestią praktyczną będziesz musiał jednak popracować sam. Do sprawnego poruszania się w kodzie będziesz potrzebował dużo praktyki. Poza tym większość polskich uniwersytetów ma w swojej ofercie studia informatyczne i konkretne specjalizacje.

Pojawia się pytanie, czy programista musi być po studiach? Odpowiedź brzmi nie, chociaż nie da się ukryć, że pracodawcy przychylnym okiem patrzą na osoby z tytułami. Prawda jest też taka, że studia mogą nauczyć Cię wielu rzeczy, których inaczej będziesz musiał szukać sam. Nie musisz traktować ich jako jedynego i całkowitego źródła wiedzy, a pewnego rodzaju wybieg, który daje Ci dobre perspektywy na przyszłość.

Stanowisko programisty na polskim rynku pracy

Programiści są ciągle rozchwytywani na polskim i międzynarodowym rynku. Branża IT nadal jest w fazie intensywnego rozwoju. Pomimo ogromnej ilości młodych osób kształcących się w tym kierunku zapotrzebowanie nadal rośnie. Dlatego tak dużo osób decyduje się na spróbowanie swoich sił w informatyce i programowaniu. Wiele z nich odnajduje się potem w tej branży.

Jeśli próbujesz znaleźć otwarte stanowisko, sprawdzaj na bieżąco na przykład ogłoszenia na Gowork. Strony zbierające oferty pracy będą Twoimi najlepszymi przyjaciółmi w trakcie poszukiwań, niezależnie od wieku!

Artykuł sponsorowany