• 23 czerwca 2024 20:54

Technika szczotkowania a nadwrażliwość zębów – o czym należy pamiętać?

Nadwrażliwość zębów objawia się przede wszystkim odczuwaniem nieprzyjemnych dolegliwości bólowych w obszarze zębiny, np. po spożywaniu ciepłych lub zimnych napojów. Z pozoru nieszkodliwe czynniki zewnętrzne znacznie zwiększają dyskomfort podczas jedzenia i picia. Wynika to z utraty szkliwa, jego postępującej erozji, co z czasem potęguje ból i inne dolegliwości fizyczne u pacjenta. Należy mieć na uwadze, iż nadwrażliwość zębów może się powtarzać. Dlatego tez istotna jest profilaktyka w dbaniu o zęby. Jednym z jej aspektów są odpowiednie techniki szczotkowania. Jak szczotkować zęby, aby nie przyczynić się do pogłębiania się problemu?

“Materiał powstał we współpracy z Haleon”

Dobór szczoteczki i pasty do zębów

Mówiąc o problemie, jakim jest nadwrażliwość zębów, należy pamiętać o doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty. Ważne, by w tym przypadku postawić na szczoteczkę z miękkim lub średniej miękkości włosiem oraz pastę przeznaczoną do pielęgnacji zębów nadwrażliwych. 

W wyniku doboru nieodpowiedniej szczoteczki do zębów może dochodzić do abrazji, czyli miejscowego ścierania się szkliwa. Bardzo często powoduje to nadwrażliwość w okolicy zębów siecznych i kłów, oraz zębów przedtrzonowych dolnych.

Uważa się również, iż niepróchnicowe ubytki powstające na powierzchni zębów mogą mieć związek ze stosowaniem nieodpowiedniej pasty. Niektóre z nich mogą bowiem zawierać dużą ilość materiału ściernego, który przy poziomej technice szczotkowania i za dużym nacisku dodatkowo przyczynia się do osłabienia szkliwa.

Jak szczotkować zęby podatne na nadwrażliwość?

Wiele osób szczotkuje zęby przy użyciu metody poziomej. Metoda ta polega na ułożeniu szczoteczki w sposób, który umożliwia szczotkowanie wzdłuż całej osi zębów w przód i tył. Szczoteczka jest ustawiona nad zębami, równolegle do nich. Niestety zastosowanie tej techniki zwykle nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a co więcej – może przyczynić się do słabszego oczyszczenia zębów i stopniowego uszkadzania szkliwa.

Jeśli pacjent boryka się z nadwrażliwością zębów, podczas ich szczotkowania tym bardziej powinien znacznie zmniejszyć nacisk szczoteczki i stosować wspomniane już wyżej pasty bez dużej ilości materiału ściernego. To ważne, aby zrezygnować z nawyku mocnego, intensywnego szorowania zębów. Powinno się raczej skupić na ich delikatniejszym, ale bardziej precyzyjnym oczyszczaniu ruchami okrężnymi i wymiatającymi.

Ruchy okrężne wykonuje się po wcześniejszym ułożeniu szczoteczki równolegle do dziąsła i zębów. Następnie delikatnie oczyszcza się je z płytki bakteryjnej. Powinien to być delikatny ruch obrotowy. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż w ten sposób usuwa się zanieczyszczenia i bakterie jedynie z gładkiej powierzchni zęba. Dlatego też warto połączyć tę metodę z techniką, w której wykonywane ruchy mają charakter wymiatający.

Ruchy wymiatające polegają na umieszczeniu szczoteczki równolegle do dziąsła. Następnie włosie szczoteczki prowadzone jest od góry w stronę korony. Warto jednocześnie każdy ruch prowadzić w taki sposób, aby w zasięgu szczoteczki znajdowały się równocześnie trzy zęby. Wtedy najszybciej usuwa się płytkę bakteryjną z powierzchni międzyzębowych.

Istotne aspekty dotyczące prawidłowego szczotkowania zębów z nadwrażliwością

Znajomość prawidłowej techniki szczotkowania zębów to jednak nie wszystko. Ważne, aby wiedzieć, jak wykonywać ją prawidłowo. Utrzymywanie szczoteczki pod złym kątem, wykonywanie ruchów w złym kierunku i z nadmiernym naciskiem może pogłębić nadwrażliwość, a także dodatkowo przyczynić się do innych problemów ze zdrowiem zębów.

Warto zatem umówić się na wizytę u stomatologa, który pomoże w wyrobieniu sobie odpowiednich nawyków i przy okazji określi ewentualne leczenie, jeśli nadwrażliwość postępuje i wymaga dodatkowej interwencji ze strony specjalisty. Kompleksowe podejście do omawianego problemu jest kluczowe. Dzięki niemu może dojść do szybszej remineralizacji szkliwa lub wypełnieniu ewentualnych ubytków przez dentystę. Należy pamiętać jednak o systematyczności. Nadwrażliwość często nawraca, dlatego jej brak nie może oznaczać powrotu do złych nawyków.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.