• 19 maja 2024 10:16

Popularnymi środkami do uśmierzania bólu mięśni czy stawów są żele przeciwzapalne. Część z nich ma status wyrobu medycznego, jednak w aptekach dostępne są również leki w tej formie. Jak je stosować, aby były najbardziej skuteczne? Przedstawiamy sprawdzone porady ekspertów!

“Materiał powstał we współpracy z Haleon”

Czym są żele przeciwzapalne i w jakich celach się ich używa?

Żel przeciwzapalny to wyrób medyczny lub lek, który stosuje się miejscowo w celu złagodzenia stanu zapalnego i związanego z nim bólu. Może być pomocny przy dolegliwościach ze strony mięśni i stawów, które wystąpiły po urazie czy intensywnym wysiłku fizycznym. Inne sytuacje, które mogą powodować stany zapalne, to m.in. długotrwałe napięcie mięśniowe (np. spowodowane stresem lub pracą w niewygodnej pozycji), zwyrodnienia stawów oraz ich kontuzje (skręcenia, zwichnięcia). Przewlekłe utrzymywanie się stanu zapalnego często przeradza się w chorobę, np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Żele przeciwzapalne zawierają pomagają łagodzić ból, ale także niwelować jego przyczynę. Produkty tego typu często wykazują również dodatkowe działanie przeciwobrzękowe. Jest to możliwe dzięki substancjom aktywnym zawartym w ich składzie. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych składników leków przeciwzapalnych należą diklofenak i ibuprofen.

Żele przeciwzapalne są przeznaczone do stosowania miejscowego, co oznacza, że ich podanie następuje przez skórę. Aby poprawnie zaaplikować preparat, należy nabrać określoną przez lekarza lub producenta ilość, a następnie przez kilka minut wmasowywać ją w miejsce, w którym występują dolegliwości. Zadaniem leków przeciwzapalnych jest zahamowanie wydzielania przez organizm substancji warunkujących powstanie stanu zapalnego. Działanie przeciwbólowe jest natomiast uzyskiwane poprzez znieczulanie zakończeń nerwowych w danym miejscu na ciele.

Niektóre żele przeciwzapalne mają dodatkowe właściwości, np. chłodzące lub rozgrzewające. Pozwala to wzmocnić efekt ulgi, np. przy nadmiernie napiętych mięśniach (rozluźnienie tkanek poprzez podniesienie ich temperatury) lub uszkodzonych stawach (łagodzenie obrzęku i bólu poprzez obniżenie temperatury tkanek). Aby uzyskać taki efekt, do preparatów leczniczych często dodawane są takie składniki, jak mentol, olejek kamforowy czy wyciąg z nagietka.

Jak stosować żele przeciwzapalne? Porady ekspertów

Jak każdy preparat apteczny, żel przeciwzapalny, zwłaszcza ten o statusie leku, powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Jest to konieczne nie tylko ze względów ostrożności (aby nie osiągnąć efektu przeciwnego do zamierzonego), ale również dlatego, że błędne użytkowanie może osłabić działanie produktu. Poniżej przedstawiamy porady specjalistów dotyczące tego, jak stosować żele i maści przeciwzapalne.

  1. Zadbaj o higienę

Leki do stosowania miejscowego należy nanosić na czystą i suchą skórę. Zanim przystąpisz do aplikacji żelu przeciwzapalnego, umyj więc dany obszar ciała, najlepiej samą wodą lub wodą z łagodnym mydłem. W ten sposób pozbędziesz się potu i zanieczyszczeń, ale także filmu pozostawionego przez kosmetyki takie jak balsam do ciała czy dezodorant. Wszystkie te substancje mogą ograniczyć wchłanianie się leku, dlatego warto je usunąć. Nie nakładaj żelu przeciwzapalnego na mokrą skórę – po umyciu dokładnie ją osusz.

  1. Pilnuj dawkowania

Przed użyciem maści lub żelu przeciwzapalnego zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem. Nie przekraczaj zalecanej dawki leku.

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Pamiętaj, że żel przeciwzapalny jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Nie nakładaj go na zbyt duży obszar ciała. Nie przekraczaj zalecanej dziennej liczby aplikacji i zachowuj zalecane odstępu pomiędzy aplikacjami. Jeżeli na Twojej skórze wystąpi reakcja alergiczna, natychmiast zaprzestań stosowania leku.

  1. Aplikuj prawidłowo

Aby zwiększyć skuteczność żelu przeciwzapalnego, wmasuj go w oczyszczoną skórę. W tym celu wykonuj koliste ruchy przez kilka minut. Dzięki temu rozgrzejesz tkanki, co pomoże skórze wchłonąć preparat w pełniejszy sposób. Po aplikacji żelu staraj się nie moczyć miejsca poddawanego leczeniu.

  1. Bądź cierpliwy

Po wmasowaniu żelu przeciwzapalnego w skórę pozostaw go do wchłonięcia. Nie przykrywaj leczonego obszaru ubraniem ani inną tkaniną. Pozwól skórze oddychać i absorbować produkt w swoim tempie.

  1. Poproś o pomoc

Żele przeciwzapalne, zwłaszcza te, które mają status leku, nie powinny być stosowane przewlekle. Jeżeli odczuwasz ból spowodowany stanem zapalnym, który nie ustępuje przez dłuższy czas, wzmaga się lub nawraca, skorzystaj z porady lekarza. Profesjonalna diagnostyka i wdrożenie optymalnej terapii pomoże Ci rozwiązać problem.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Skip to content