• 18 lipca 2024 22:10

Kredyty gotówkowe i hipoteczne należą do najpopularniejszych na rynku. Każdego roku tysiące Polaków sięga po nie, aby realizować swoje cele. Pomimo jednak, że oba kredyty wydają się do siebie podobne, dzieli je sporo. I właśnie o tym, co je łączy, a co dzieli, piszemy w poniższym tekście. Wiedza o tym powinna pomóc każdemu, kto za jakiś czas będzie ubiegał się o kredyt. Bywa bowiem, że zaciągając kredyt gotówkowy, nabieramy pewnych przekonań, które nie sprawdzają się podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny. Zapraszamy do lektury.

Podobieństwa kredytu gotówkowego i hipotecznego

Zacznijmy od tego, co łączy kredyty gotówkowe i hipoteczne.

1. Oba pozwalają otrzymać pieniądze na określone cele, które jednak mocno różnią się od siebie, o czym będzie w dalszej części tekstu.

2. Oba spłaca się w ratach – z reguły są to raty stałe, ale można też spotkać raty malejące. W tym drugim wariancie raty są dużo wyższe w pierwszym okresie spłaty.

3. Do ich uzyskania należy przedłożyć odpowiednie dokumenty, przy czym w przypadku kredytu hipotecznego jest ich o wiele więcej aniżeli przy gotówkowym.

Sprawdź kredyty gotówkowe na porownywarkafinsow, gdzie zbieramy najlepsze i zawsze aktualne oferty

Różnice pomiędzy kredytami

Mimo wymienionych podobieństw, kredyty gotówkowe i hipoteczne mają też sporo różnic, które warto mieć na uwadze, jeśli przyjdzie czas na podejmowaniu decyzji o zaciągnięciu któregoś z nich. Oto co je różni:

1. Kwota maksymalna

Kredyt gotówkowy jest regulowany Ustawą o kredycie konsumenckim, co oznacza, że jego kwota nie może wynieść więcej niż 255,500 zł (stan na listopad 2023 r.). Kredyt hipoteczny nie podlega pod takie ograniczenia, stąd może być udzielony na 1 mln zł lub więcej, jeśli tylko mamy zdolność kredytową.

2. Wkład własny

W przypadku kredytu hipotecznego musimy wnieść wkład własny w wysokości 10-20%.

3. Okres spłaty

Kredyty gotówkowe udzielane są z reguły na okres nie dłuższy niż 10 lat, a hipoteczne nawet na 25-35 lat.
Oczywiście tak długi okres spłaty w przypadku kredytów hipotecznych jest niezbędny, aby kredytobiorca był w stanie spłacać odpowiednio niską ratę kredytową.

4. Wysokość oprocentowania

Kredyt gotówkowy ma dużo wyższe oprocentowanie niż kredyt hipoteczny. Dzieje się tak, dlatego że kredyt gotówkowy jest bardziej ryzykowny dla banku, gdyż nie ma dodatkowego zabezpieczenia w postaci nieruchomości. Kredyt hipoteczny należy z kolei do najniższej oprocentowanych właśnie ze względu na silne zabezpieczenie na hipotece kredytowanej nieruchomości.

5. Cel, na który przeznaczamy pieniądze z kredytu

Kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć zarówno na remont, sprzęt AGD, jak i wakacje. Natomiast hipoteczny jedynie na zakup nieruchomości, działki lub budowę domu.

6. Formalności

Kredyty gotówkowe przyznawane są na ogół na podstawie zaświadczenia o zarobkach. Do ubiegania się kredyt hipoteczny będzie nam potrzebne o wiele więcej dokumentów (zaświadczenie o zarobkach, umowa przedwstępna lub umowa z deweloperem, inne, wymagane przez bank).

7. Czas rozpatrzenia wniosku

O ile kredyt gotówkowy może być przyznany w ciągu 1-2 dni, o tyle procedura przyznania kredytu hipotecznego może potrwać nawet kilka tygodni.

Kredyty hipoteczne na porownywarkafinsowa.pl to pewność aktualnych ofert z kilkunastu banków

Gdzie szukać najlepszych kredytów?

Wiedząc już z jak wieloma parametrami kredytów mamy do czynienia, łatwiej jest dokonać wyboru. Potrzebujemy jedynie do tego odpowiednich narzędzi w postaci porównywarek kredytów, które pozwalają w ciągu kilku minut porównać kilkanaście ofert bez ruszania się z domu.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy tekst ukazał główne podobieństwa i różnice w obu kredytach, co ułatwi naszym czytelnikom podjęcie dobrej decyzji, jeśli tylko pojawią się u nich potrzeby finansowe. Życzymy samych pozytywnie rozpatrzonych wniosków.