• 25 lutego 2024 09:38

Kąpiele termalne to coraz popularniejsza forma rekreacji, ale także rehabilitacji po doznanych kontuzjach i przebytych chorobach. Nie brakuje osób, które regularnie odwiedzają baseny termalne w celach profilaktycznych, na przykład chcąc wzmocnić odporność czy zadbać o skórę, spowalniając w ten sposób nieubłagany upływ czasu. I choć wśród gości term dominują rodziny z dziećmi, to wyraźnie rośnie liczba seniorów korzystających z tej formy relaksu i odnowy. W naszym artykule omawiamy kilka argumentów, które potwierdzają, że termy to bardzo dobra propozycja dla seniorów.

Relaks przez wielkie R

Kąpiele w wodzie termalnej, która ma naturalnie wysoką temperaturę, przede wszystkim są bardzo przyjemne i działają relaksująco. To znakomita forma odpoczynku od opieki na wnukami, ale też sposób na to, aby zregenerować organizm po latach pracy zawodowej – może warto wybrać się na termy w ramach świętowania przejścia na zasłużoną emeryturę?

Warto wiedzieć, że woda termalna ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego układu nerwowego, stymulując mózg do zwiększonej produkcji serotoniny oraz hamując wydzielanie kortyzolu. Bezpośrednim efektem wizyty na termach jest więc poprawa nastroju, wyciszenie się oraz radykalne zredukowanie stresu.

Korzyści zdrowotne

Od wieków wiadomo, że woda termalna ma szerokie właściwości terapeutyczne i prozdrowotne, z których korzystali już starożytni. Dziś dysponujemy szczegółowymi badaniami, które potwierdzają, że regularne wizyty na termach mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu i wspierać terapię wielu schorzeń.

To warto wiedzieć:

Zażywanie kąpieli termalnych to jedna z najbardziej rekomendowanych form terapii w ramach balneologii, czyli dziedziny medycyny wykorzystującej naturalne surowce w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych.

Komu szczególnie można polecić wizytę na termach w wieku senioralnym?

O ile młodzi ludzie odwiedzają termy głównie dla zażycia relaksu i rozrywki w wodzie, o tyle seniorzy są grupą, która może odnieść z tego szereg korzyści zdrowotnych. W szczególności dotyczy to osób, które zmagają się z takimi dolegliwościami, jak:

  • Schorzenia kostno-stawowe;
  • Choroby o podłożu reumatycznym, szczególnie w okresie bezobjawowym;
  • Bóle mięśni, stawów, kręgosłupa;
  • Niezaleczone kontuzje ortopedyczne;
  • Nerwica, stres, stany depresyjne, pogorszenie nastroju, które często towarzyszy osobom na emeryturze (nagła utrata podstawowego powodu do wychodzenia z domu);

Kąpiele w wodzie termalnej mogą być również znakomitym uzupełnieniem terapii chorób o podłożu hormonalnym. W przypadku osób starszych szczególnie cenny jest pozytywny wpływ takiej wody na metabolizm (nawet 3 na 4 seniorów w Polsce ma nadwagę lub choruje na otyłość).

Bardzo cenną właściwością wody termalnej jest jej zdolność do neutralizowania wolnych rodników, czyli podstawowych czynników ryzyka nowotworów (kąpiele termalne mogą stanowić element rehabilitacji po leczeniu nowotworowym i operacyjnym).

Wspomnijmy również o zbawiennym wpływie wody termalnej na ludzką skórę. Kąpiele w naturalnie ciepłej i wysoko zmineralizowanej wodzie mają wspaniałe działanie kosmetyczne, nawilżające i antystarzeniowe.

Które termy warto odwiedzić?

W Polsce mamy co najmniej kilka godnych polecenia kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną. Seniorom szczególnie polecamy odwiedzenie Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Ten nowoczesny obiekt wyróżnia się nie tylko aż dwudziestoma basenami, strefą dzieci i młodzieży (świetna opcja dla dziadków, którzy chcieliby zabrać na termy wnuczęta) czy rozbudowaną strefą SPA z szerokim wyborem saun, ale przede wszystkim najwyższej jakości wodą termalną.

Woda zasilająca baseny Term BUKOVINA jest pozyskiwana z prywatnego ujęcia na głębokości 2400 metrów, co chroni ją przed wszelkimi zanieczyszczeniami z działalności przemysłowej i rolniczej człowieka. Jest to woda siarczanowo-sodowo-wapniowa, siarczkowa, fluorkowa, charakteryzująca się ogólną mineralizacją na poziomie 1593,2 mg/dm3, co daje jej status wody o potencjalnych właściwościach leczniczych.

Wizyta w Termach BUKOVINA może być zatem nie tylko fantastyczną okazją do relaksu i odskocznią od codzienności, ale także przyjemną formą terapii różnych schorzeń i dolegliwości związanych z wiekiem.

Więcej o korzyściach, jakie mogą odnieść seniorzy regularnie zażywający kąpieli w wodzie termalnej, można przeczytać w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/termy-dla-seniorow-jak-woda-termalna-wplywa-na-zdrowie-osob-starszych.

Skip to content