• 18 lipca 2024 01:17

Zastanawiasz się, co to jest POChP? Poznaj najważniejsze fakty na temat tej choroby

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to globalny problem zdrowotny. Już teraz liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego tylko w Polsce chorować może około 2 milionów osób. Czy Ty także znajdujesz się w grupie ryzyka POChP? A może dotyczy to Twoich bliskich? Na początek sprawdź, co to jest POChP i dowiedz się, jakie objawy daje ta groźna choroba.

Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

POChP to choroba układu oddechowego, którą obecnie klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową. Ta ocena wynika z faktu, iż POChP rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu, między innymi mając bezpośrednio negatywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego.

POChP może również współwystępować z szeregiem innych chorób, by wymienić tylko osteoporozę, cukrzycę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

POChP jest chorobą wywołaną stanem zapalnym w układzie oddechowym, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki, przede wszystkim pyły, gazy oraz dym tytoniowy. Choroba powoduje ograniczenie przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych – są to zmiany nieodwracalne.  

Jak prognozuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc będzie trzecią przyczyną umieralności. W wielu przypadkach choroba prowadzi również do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.

Podstawowe czynniki ryzyka choroby

Wiedząc już, co to jest POChP, możesz uważniej przyjrzeć się czynnikom wywołującym tę chorobę. Bezsprzecznie najważniejszym z nich jest palenie wyrobów tytoniowych. Osoby, które palą np. papierosy, również biernie, jak i te, które rozstały się z nałogiem, tworzą największą grupę ryzyka zachorowania na POChP.

Trzeba natomiast podkreślić, że wśród osób, u których diagnozuje się Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, są i takie, które nigdy nie paliły, za to były narażone na inne czynniki chorobowe. Jednym z nich jest zanieczyszczenie powietrza, drugim natomiast pyły, gazy, opary chemiczne i aerozole występujące w specyficznym środowisku pracy.

To jest ważne:

Profesjami, których przedstawiciele są szczególnie narażeni na ryzyko zachorowania na POChP, są: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn budowlanych, pracownik fizyczny, drogowiec, sprzątaczka, fryzjerka i kosmetyczka.

Objawy POChP

Specyfiką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, że może się przez długi czas rozwijać bez żadnych specyficznych objawów. Z tego też powodu wiele osób zgłasza się do lekarza już na późnym etapie zaawansowania choroby, kiedy możliwości leczenia są mocno ograniczone.

Podkreślmy zatem, że każdy, kto ma powyżej 40 lat i znajduje się w grupie ryzyka POChP, powinien zwracać baczną uwagę i nie lekceważyć takich objawów, jak:

  • Przewlekły kaszel;
  • Duszność (zarówno wysiłkowa, jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej);
  • Odkrztuszanie plwociny (czyli gęstej wydzieliny z płuc, również o ropnym charakterze);
  • Obniżona tolerancja wysiłku (czyli męczliwość, wolniejsza regeneracja po wysiłku, awersja do uprawiania sportu, z czasem także narastające trudności z wykonywaniem  prostych czynności, jak ubranie się, umycie czy przyrządzenie sobie posiłku);

Jeśli obserwujesz u siebie jeden lub kilka spośród tych objawów, to wiedząc, co to jest POChP nie przechodź nad tym do porządku dziennego i dla własnego dobra skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

To lekarz POZ jest „pierwszą instancją”, do jakiej należy się zgłosić. Na podstawie badania osłuchowego i zebranego wywiadu lekarz podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

Leczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Pomimo faktu, iż POChP powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, to jest to choroba poddająca się leczeniu i profilaktyce. Odpowiednio dobrana terapia ma na celu przede wszystkim zmniejszenie nasilenia objawów POChP i tym samym danie choremu szansy na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia oraz uniknięcie inwalidztwa.

Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.