• 22 czerwca 2024 17:51

Gdzie i jak chcą mieszkać seniorzy? – WEŹ UDZIAŁ W ANKIECIE

gru 1, 2023 #Senior, #seniorzy

W czasach, gdy wielopokoleniowe rodziny żyjące pod jednym dachem już dawno odeszły do lamusa, tworzenie mieszkań dostosowanych do potrzeb osób starszych jest bardzo ważne. Coraz więcej osób deklaruje, że na starość chcą mieszkać samodzielnie, we własnych domach, w miarę potrzeb korzystając z pomocy wyspecjalizowanych instytucji. Wielu seniorów podkreśla, że nie chcą być obciążeniem dla własnych dzieci.

Niedostosowane mieszkania, brak wind w wielopiętrowych blokach, wysokie progi, małe łazienki i śliskie podłogi stanowią pułapki i bariery.  Wielu seniorów nie tylko nie może swobodnie poruszać się po własnym mieszkaniu, ale też mają trudności z wchodzeniem i powrotem do domu, gdy muszą pokonywać kilka pięter na piechotę. Taka sytuacja odbiera seniorom możliwość uczestniczenia w życiu społecznym czy kulturalnym poza własnym domem, a tym samym pogłębia samotność oraz problemy zdrowotne wynikające z braku aktywności fizycznej i społecznej.   

Jedną z pierwszych firm w naszym kraju, które tworzą mieszkania dla seniorów z towarzyszącymi usługami wsparcia i aktywizacji jest Origin Investments. Tworzone przez nią senioralne Apartamenty ReVital to mieszkania bez barier architektonicznych, z dyskretnym wsparciem na życzenie, przestrzenią wspólna do rekreacji i spotkań towarzyskich oraz dostępem do usług medycznych i rehabilitacyjnych. 

Czy uważasz, że tworzenie mieszkań i osiedli dla seniorów jest potrzebne? Jakie powinny być mieszkania dostosowane do potrzeb osób starszych? Podziel się swoją opinią wypełniając krótką, anonimową ankietę online Gdzie i jak chcą mieszkać seniorzy.