POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to globalny problem zdrowotny. Już teraz liczbę chorych szacuje się na około 380 milionów, z czego tylko w Polsce chorować może około 2 milionów osób. Czy Ty także znajdujesz się w grupie ryzyka POChP? A może dotyczy to Twoich bliskich? Na początek sprawdź, co to jest POChP i dowiedz się, jakie objawy daje ta groźna choroba.
Czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?
POChP to choroba układu oddechowego, którą obecnie klasyfikuje się jako chorobę ogólnoustrojową. Ta ocena wynika z faktu, iż POChP rzutuje na funkcjonowanie całego organizmu, między innymi mając bezpośrednio negatywny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego.
POChP może również współwystępować z szeregiem innych chorób, by wymienić tylko osteoporozę, cukrzycę, raka płuca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, chorobę tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
POChP jest chorobą wywołaną stanem zapalnym w układzie oddechowym, który jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki, przede wszystkim pyły, gazy oraz dym tytoniowy. Choroba powoduje ograniczenie przepływu powietrza w dolnych drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych – są to zmiany nieodwracalne.
Jak prognozuje Światowa Organizacja Zdrowia, do 2030 roku Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc będzie trzecią przyczyną umieralności. W wielu przypadkach choroba prowadzi również do inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.
Podstawowe czynniki ryzyka choroby
Wiedząc już, co to jest POChP, możesz uważniej przyjrzeć się czynnikom wywołującym tę chorobę. Bezsprzecznie najważniejszym z nich jest palenie wyrobów tytoniowych. Osoby, które palą np. papierosy, również biernie, jak i te, które rozstały się z nałogiem, tworzą największą grupę ryzyka zachorowania na POChP.
Trzeba natomiast podkreślić, że wśród osób, u których diagnozuje się Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, są i takie, które nigdy nie paliły, za to były narażone na inne czynniki chorobowe. Jednym z nich jest zanieczyszczenie powietrza, drugim natomiast pyły, gazy, opary chemiczne i aerozole występujące w specyficznym środowisku pracy.
To jest ważne:
Profesjami, których przedstawiciele są szczególnie narażeni na ryzyko zachorowania na POChP, są: górnik, hutnik, metalurg, rolnik, operator maszyn budowlanych, pracownik fizyczny, drogowiec, sprzątaczka, fryzjerka i kosmetyczka.
Objawy POChP
Specyfiką Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest to, że może się przez długi czas rozwijać bez żadnych specyficznych objawów. Z tego też powodu wiele osób zgłasza się do lekarza już na późnym etapie zaawansowania choroby, kiedy możliwości leczenia są mocno ograniczone.
Podkreślmy zatem, że każdy, kto ma powyżej 40 lat i znajduje się w grupie ryzyka POChP, powinien zwracać baczną uwagę i nie lekceważyć takich objawów, jak:
- Przewlekły kaszel;
- Duszność (zarówno wysiłkowa, jak i pojawiająca się w fazie spoczynkowej);
- Odkrztuszanie plwociny (czyli gęstej wydzieliny z płuc, również o ropnym charakterze);
- Obniżona tolerancja wysiłku (czyli męczliwość, wolniejsza regeneracja po wysiłku, awersja do uprawiania sportu, z czasem także narastające trudności z wykonywaniem prostych czynności, jak ubranie się, umycie czy przyrządzenie sobie posiłku);
Jeśli obserwujesz u siebie jeden lub kilka spośród tych objawów, to wiedząc, co to jest POChP nie przechodź nad tym do porządku dziennego i dla własnego dobra skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.
To lekarz POZ jest „pierwszą instancją”, do jakiej należy się zgłosić. Na podstawie badania osłuchowego i zebranego wywiadu lekarz podejmie decyzję, czy wskazane jest skierowanie pacjenta na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.
Leczenie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Pomimo faktu, iż POChP powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych, to jest to choroba poddająca się leczeniu i profilaktyce. Odpowiednio dobrana terapia ma na celu przede wszystkim zmniejszenie nasilenia objawów POChP i tym samym danie choremu szansy na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia oraz uniknięcie inwalidztwa.
Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.