• 18 lipca 2024 10:10

Kłucie w głowie może być objawem ataku migrenowego bądź poprzedzającej go aury. Zdarza się jednak, że przyczyna jest znacznie poważniejsza, np. krwotok podpajęczynówkowy, który wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty. Właśnie dlatego bóli o silnym natężeniu nie należy lekceważyć i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.

Napięciowe i migrenowe bóle głowy

Bóle o charakterze napięciowym spowodowane są często prowadzonym przez nas stylem życia. Powodują je stres, przemęczenie, zbyt mała ilość snu, ale też godziny, które spędzamy przed monitorem. Kłucie w głowie może być jednym z objawów napięciowego bólu głowy. Wyzwala je np. Przemęczenie wzroku czy zbytnie napięcie mięśni szyi i karku. Często odczuwane jest w potylicy lub z tyłu głowy.

Jeśli charakterystyczny objaw lokalizuje się w okolicy oczodołu, może zwiastować nadejście aury, która poprzedza atak migreny. Tzw. aura oczna jest jedną z najczęściej diagnozowanych. Upośledzenie widzenia i opisany wcześniej dyskomfort zwykle pojawia się po bolącej stronie głowy. Ból mogą potęgować zarówno hałas, jak i światło o dużym natężeniu. Poza dolegliwościami ocznymi charakterystyczne są też nudności i wymioty. W zaawansowanych przypadkach może dojść do drętwień kończyn, niedowładów, a nawet upośledzenia mowy. Migreny nie należy lekceważyć, ponieważ wymaga specjalistycznego leczenia. Podczas gdy w napięciowym bólu głowy pomocne są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. te, które zawierają ketoprofen, przy atakach migreny mogą nie mieć skutecznego działania. 

Kłucie w głowie a nadciśnienie tętnicze

Nieprzyjemny objaw porównywany do kłucia może być też objawem nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie jest często lekceważone, ponieważ na pierwszym etapie choroby, kiedy wartości ciśnienia nie są aż tak wysokie, mylimy je z migreną lub przemęczeniem. Alarmujące powinny być jednak wszelkie sytuacje, w których odczuwamy kołatanie serca, a także uderzenia gorąca i niekontrolowane zaczerwienienie twarzy. Warto zwrócić uwagę czy bólowi głowy nie towarzyszą nudności, ale też zawroty głowy. Przy rozwijającym się nadciśnieniu często skarżymy się na bezsenność, a także obniżoną sprawność i wydolność organizmu. Nadciśnienie tętnicze wymaga wprowadzenia specjalistycznego leczenia, a decyzję o przyjmowanych lekach zawsze podejmuje specjalista.

Inne przyczyny kłucia w głowie

Kłujący ból głowy może być również wynikiem urazu, np. uderzenia podczas upadku czy w trakcie wypadku komunikacyjnego. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i sprawdzenie, czy nie doszło do wstrząśnienia mózgu. Szczególnie niebezpieczny dla zdrowia i życia jest krwotok podpajęczynówkowy, czyli sytuacja, w której krew przedostaje się do przestrzeni podpajęczynówkowej, w której znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy. Przyczyną krwotoku może być wspominany uraz, ale też pęknięcie tętniaka. W leczeniu niezwykle ważne jest zapobieganie kolejnym krwawieniom, przez stosowanie odpowiedniej terapii.

Dotkliwe kłucie w głowie może być także wywołane przez guzy mózgu, ale też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy niedociśnienie. Właśnie dlatego, jeśli ból pojawia się nagle, bez wyraźnej przyczyny, nie ustępuje mimo zażycia leku lub nasila się, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.