• 23 czerwca 2024 12:47

W dobie rozwoju e-commerce wysyłka paczek to ważny element działalności sprzedawców internetowych. Wielu klientów nadal wybiera przesyłkę pobraniową, dlatego należy udostępnić tę metodę wysyłki w sklepie. Zastanówmy się, kiedy warto rozważyć wysłanie przesyłki pobraniowej oraz jakie wiążą się z tym korzyści, ale i ewentualne zagrożenia.

Sklepy przykładają coraz większą wagę do bezpieczeństwa płatności internetowych. Jednak zawsze znajdzie się osoba, która woli za zakupy online zapłacić gotówką. Niektórzy wybierają opcję przesyłki za pobraniem z braku zaufania, inni unikają trzymania pieniędzy na kontach bankowych. 

Wbrew pozorom, tacy klienci stanowią dużą grupę osób, dlatego warto udostępnić im dedykowane rozwiązania w sklepie. Jednym z nich jest opcja wysyłki za pobraniem.

Paczka za pobraniem – zalety i wady

Przesyłka za pobraniem może być korzystna zarówno dla sprzedawcy, jak i klienta. Istnieją osoby, które nie zrobią zakupów w sklepie, który nie udostępnia tej opcji dostawy. Oto kilka zalet i wad związanych z przesyłkami pobraniowymi:

Zalety:

  • Bezpieczeństwo: dla klientów przesyłka za pobraniem stanowi gwarancję, że płacą za rzeczywisty, zgodny z opisem produkt. 
  • Zaufanie klienta: opcja pobraniowa buduje większe zaufanie do sklepu lub sprzedawcy, zwłaszcza w przypadku mniej znanych lub nowo powstałych firm.
  • Komfort dla klienta: kontrahenci nie muszą martwić się o przekazywanie danych płatniczych online, co może być szczególnie istotne dla osób obawiających się oszustw.

Wady:

  • Ryzyko nieodebrania: istnieje możliwość, że klient nie odbierze paczki lub nie będzie miał wystarczających środków na opłacenie zamówienia. Zwrot wiąże się z dodatkowymi kosztami dla sprzedawcy, które następnie musi odzyskać od kupującego. Nie zawsze jest to łatwe.
  • Wyższe opłaty: wysyłka za pobraniem zazwyczaj jest droższą opcją niż standardowe metody dostawy. Usługa zajmuje kurierowi więcej czasu i przenosi na niego odpowiedzialność za przyjęcie płatności.
  • Dłuższy czas dostawy: przekazanie standardowej paczki zazwyczaj zajmuje mniej niż minutę. Przy przesyłce pobraniowej kurier musi czekać, aż klient uiści opłatę lub sprawdzi zawartość opakowania.

Jak powinno wyglądać nadanie paczki za pobraniem?

Pierwszym krokiem przy nadawaniu paczki pobraniowej powinno być wejście na stronę: https://shipcenter.pl/przesylki-pobraniowe

Porównasz tam ceny usługi u największych przewoźników w Polsce. Do obliczenia kosztu potrzebne będą dokładne wymiary przesyłki oraz adres odbiorcy i nadawcy.

Paczka za pobraniem wysyłana za granicę będzie droższa. Nie wszyscy kurierzy realizują usługę pobrania przy międzynarodowych przesyłkach. Dostępność firm kurierskich może różnić się w zależności od rozmiaru paczki. Większe przesyłki gabarytowe lub paletowe stanowią oddzielnie wycenianą usługę. 

Jakie są konsekwencje nieodebrania przesyłki za pobraniem?

Kurier podejmie dwukrotną próbę dostarczenia paczki. Jeśli wiesz, że nie będzie cię w domu, warto przekierować dostawę do sąsiada czy punktu odbioru. Nieodebranie paczki pobraniowej może skutkować nawet problemami prawnymi. Zostaje ona zwrócona do nadawcy, który zmuszony jest uiścić opłatę za ponowny transport. 

Nawet jeśli odstąpisz od umowy kupna przed przybyciem kuriera, musisz opłacić koszty dostawy. O ile sklep nie realizuje darmowych wysyłek i zwrotów, sprzedawca z pewnością upomni się o zwrócenie kosztów przesyłki. W takiej sytuacji prawo stoi po jego stronie.