• 25 maja 2024 13:37
Middle age handsome grey-haired man wearing elegant sweater over purple background with hand on stomach because indigestion, painful illness feeling unwell. Ache concept.

Starzenie się jest związane z wieloma zmianami, jakie zachodzą w organizmie, w tym w układzie pokarmowym. Wśród jednych z częściej występujących problemów gastrologicznych u seniorów eksperci wymieniają: zaparcia, zaburzenia apetytu, refluks, chorobę uchyłkową. Dowiedz się więcej na ten temat.

Zmiany w układzie pokarmowym na starość

Proces starzenia się sprzyja powstawaniu licznych zaburzeń w pracy narządów układu pokarmowego. Na starość obserwuje się przede wszystkim:

  • spowolnienie motoryki żołądka, 
  • mniejsze wydzielanie śliny i związaną z tym suchość w jamie ustnej, 
  • zwolnienie perystaltyki jelit, 
  • obniżenie kwasowości soku żołądkowego, 
  • pogorszenie wchłaniania substancji pokarmowych,
  • zmniejszenie masy wątroby i zdolności tego narządu do regeneracji.

Z uwagi na niekorzystny wpływ nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego na pracę całego organizmu osoby starsze powinny konsultować z gastrologiem wszelkie niepokojące sygnały. Można do nich zaliczyć m.in.: bóle żołądka i wzdęcia, wymioty, nudności, brak apetytu, uczucie palenia w przełyku, odbijanie, zaparcia, czkawkę. Niżej przedstawiono główne informacje na temat jednych z bardziej rozpowszechnionych chorób gastrologicznych dotyczących seniorów.

Zaparcia

Zaparcia u osób starszych mogą być wywołane różnymi czynnikami. Ich powstawaniu sprzyjają zwłaszcza: niedostateczna ilość ruchu, za małe nawodnienie organizmu, zmniejszona elastyczność ściany odbytnicy i związane z tym opuszczenie narządów miednicy, co utrudnia wypróżnienie się, złe nawyki żywieniowe – niedostateczna zawartość błonnika. Eksperci podkreślają, że zaparcia częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn oraz towarzyszą wielu schorzeniom rozpowszechnionym wśród seniorów. Stanowią obraz kliniczny m.in. chorób endokrynologicznych, choroby Parkinsona czy Alzheimera. 

Zaburzenia apetytu

Zmniejszenie apetytu u osób w podeszłym wieku jest związane przede wszystkim ze zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię. To zaś w dużej mierze jest wynikiem spowolnienia przemiany materii i spadku aktywności fizycznej. Jednak brak apetytu u seniorów może wynikać z problemów zdrowotnych, z jakimi zmaga się senior. Towarzyszy bowiem m.in. wrzodom żołądka, niewydolności nerek, refluksowi, chorobie wieńcowej, depresji czy nowotworom. Zmniejszony apetyt na starość może wiązać się z samotnością, ze stresem czy z niechęcią do przygotowywania posiłków.

Choroba refluksowa

Nieprzyjemne i częste odbijanie, uczucie pieczenia za mostkiem, nudności, brak apetytu to objawy towarzyszące chorobie refluksowej. Jest ona związana z nieprawidłowym działaniem mięśnia położonego między przełykiem a żołądkiem. Efektem tego jest cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Rozwojowi refluksu sprzyjają dość mocno rozpowszechnione u osób w podeszłym wieku schorzenia, takie jak cukrzyca, nieprawidłowości hormonalne czy stosowane leki.

Choroba uchyłkowa

Choroba uchyłkowa często dotyczy pacjentów w podeszłym wieku. Eksperci podają, że zmaga się z nią około 2/3 populacji po 85. roku życia z krajów wysoko rozwiniętych. Do powstania uchyłków dochodzi w wyniku osłabienia ściany jelita i związanego z tym zwiększonego ciśnienia w świetle jelita. Chorobie tej sprzyjają: niska zawartość błonnika, stres, brak aktywności fizycznej, zaparcia, niektóre leki, zwolnienie pasażu jelitowego, zmiany starcze związane z wiekiem – zaburzenie motoryki.

Skip to content