• 17 kwietnia 2024 04:40

Wprowadzenie

W dzisiejszym dynamicznym świecie Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Dla seniorów może to być fascynujące źródło wiedzy i kontaktu z bliskimi, ale niestety, także pole działania dla oszustów. W ciągu kilku minut poświęconych tej lekturze dowiecie się, jak rozpoznawać oszustwa online, jak chronić swoje dane osobowe i jak świadomie korzystać z Internetu, by czerpać z niego pełną przyjemność, bez ryzyka utraty finansów czy prywatności. Oto Wasz klucz do bezpiecznego surfowania po wirtualnych falach!

Dlaczego seniorzy są bardziej narażeni na oszustwa online?

 • Mniejsza znajomość technologii: Wiele osób starszego pokolenia może nie być tak biegłych w obszarze technologii i Internetu, co czyni ich bardziej podatnymi na manipulacje oszustów.
 • Brak doświadczenia w rozpoznawaniu oszustw online: Seniorzy mogą nie być tak zaznajomieni z różnymi rodzajami oszustw online, co sprawia, że trudniej jest im rozpoznać pułapki i niebezpieczeństwa.
 • Większa ufność: Osoby starsze często wykazują większe zaufanie do innych ludzi, co może prowadzić do uwierzenia w fałszywe historie i obietnice oszustów.
 • Izolacja społeczna: Niektórzy seniorzy mogą być bardziej izolowani społecznie, co sprawia, że chętniej komunikują się z innymi online, a to może prowadzić do większej narażenia na kontakty z oszustami.
 • Nieaktualne oprogramowanie i zabezpieczenia: Brak regularnej aktualizacji oprogramowania i brak skutecznych zabezpieczeń komputerowych mogą sprawić, że komputery seniorów stają się łatwym celem dla cyberprzestępców.
 • Trudności w rozumieniu zagrożeń: Niektóre oszustwa online są bardzo wyrafinowane i trudno je zrozumieć nawet bardziej zaawansowanym użytkownikom Internetu. Dla seniorów może to być jeszcze bardziej problematyczne.

Przykłady najczęstszych oszustw online

Phishing

Phishing to próba wyłudzenia poufnych danych w Internecie poprzez podszywanie się pod instytucje lub firmy. Oszuści wysyłają e-maile lub dzwonią, udając oficjalne instytucje i proszą o podanie danych osobowych. Gdy ktoś podaje się za pracownika banku, najlepiej jest odpowiedzieć, że wolisz załatwiać takie sprawy osobiście, a nie przez Internet.

Oszustwa na aukcjach internetowych

Zakupy online mogą być niebezpieczne, zwłaszcza na portalach takich jak Olx, Allegro czy Vinted, które pełne są oszustów. Unikaj płatności, jeśli nie masz pewności co do sprzedawcy. Nie wysyłaj towaru, dopóki nie masz pewności, że otrzymasz zapłatę.

„Na wnuczka”

Ten sposób wyłudzania pieniędzy polega na podszywaniu się za bliską osobę i prośbą o pieniądze lub dane. Zawsze sprawdzaj wiarygodność takiej prośby i nie podejmuj pochopnych decyzji.

Naciąganie na inwestycje

Oszuści zachęcają do inwestycji, obiecując wysokie zwroty. Unikaj pochopnych decyzji i nie podawaj danych, zwłaszcza karty kredytowej.

Inne oszustwa znajdziesz poniżej lub w naszym magazynie online Bezpieczny Senior – Głos Seniora lub można zamówić prenumeratę magazynu w wersji papierowej.

Rozpoznawanie oszustw online

 • Bądź podejrzliwy: Zawsze zachowuj zdrową dawkę podejrzliwości wobec niespodziewanych wiadomości i ofert online.
 • Rozpoznawaj fałszywe strony internetowe: Sprawdzaj autentyczność stron internetowych przed podaniem danych osobowych.
 • Ostrzegaj przed fałszywymi wiadomościami: Ucz się rozpoznawać fałszywe wiadomości i sprawdzaj źródła informacji.
 • Unikaj podejrzanych linków i załączników: Nie klikaj w podejrzane linki ani nie otwieraj załączników, jeśli nie jesteś pewien ich źródła.
 • Zaplanuj zakupy online: Korzystaj z zaufanych sklepów internetowych i sprawdzaj opinie innych klientów.
 • Ostrzegaj przed próbami wyłudzeń: Bądź ostrożny w przypadku prób wyłudzenia pieniędzy lub informacji osobistych.
 • Konsultuj się z bliskimi: Porozmawiaj z osobą, która ma większe doświadczenie w korzystaniu z internetu w przypadku wątpliwości.
 • Korzystaj z oprogramowania antywirusowego: Zainstaluj i zaktualizuj oprogramowanie antywirusowe.
 • Uczestnicz w szkoleniach i warsztatach: Weź udział w szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa online.

Jak rozpoznać fałszywe wiadomości i strony internetowe?

Rozpoznawanie fałszywych informacji i stron internetowych to umiejętność, która wymaga wprawy i zdrowego rozsądku. Zawsze warto zachować ostrożność i sprawdzać źródła, zanim uwierzymy lub podzielimy się jakąś informacją w Internecie.

 • Weryfikuj informacje: Sprawdzaj informacje w kilku źródłach. Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, żeby było prawdziwe, to może być oszustwo.
 • Sprawdzaj adresy URL: Przed kliknięciem w link, sprawdź, czy adres URL wydaje się autentyczny. Oszuści często tworzą podobne adresy, aby wprowadzić w błąd.
 • Ostrzeżenia przeglądarek: Niektóre przeglądarki internetowe ostrzegają przed potencjalnie niebezpiecznymi witrynami. Zwracaj uwagę na te ostrzeżenia.
 • Korzystaj z narzędzi do weryfikacji faktów: Istnieją narzędzia online, które pomagają zweryfikować prawdziwość informacji. Możesz z nich skorzystać, aby sprawdzić, czy dana wiadomość lub artykuł jest wiarygodny.
 • Zdrowy rozsądek: Warto korzystać ze zdrowego rozsądku i zastanowić się, czy dana informacja jest prawdopodobna. Jeśli coś wydaje się zbyt szokujące, żeby było prawdziwe, to być może tak właśnie jest.

Spot “Stop Manipulacji” nagrany z naszą ambasadorką DJ. WIKĄ

Podsumowanie

Internet to niesamowite narzędzie, które może przynieść wiele korzyści, ale także skrywa wiele niebezpieczeństw. Dla seniorów szczególnie ważne jest, aby być świadomym tych zagrożeń i zachować ostrożność online. Rozpoznawanie oszustw, korzystanie z silnych haseł i oprogramowania antywirusowego oraz rozwijanie umiejętności weryfikacji informacji to kluczowe kroki w kierunku zapewnienia sobie bezpieczeństwa w sieci. Pamiętajcie także, że warto korzystać z pomocy bliskich, którzy mogą pomóc w rozpoznawaniu zagrożeń online. W miarę rosnącej wprawy i świadomości, korzystanie z Internetu stanie się bardziej przyjemne i bezpieczne.

Więcej oszustw można zobaczyć na naszej stronie.


Redakcja Głos Seniora / Stowarzyszenie Manko

Redaktor Tomasz Kania


Skip to content