• 20 kwietnia 2024 11:45

Z procesem starzenia się nierozerwalnie powiązana jest troska o nasze zdrowie. Skupiamy się na sobie, bacznie obserwujemy swoje organizmy, aby w razie niepokojących objawów szybko zareagować u lekarza.

W tym artykule skupimy się na zmyśle słuchu, na tym jak wyglądają objawy utraty tego zmysłu oraz jak monitorować zdrowie swoich uszu.

Ubytek słuchu – jak rozpoznać początkowe objawy?

Ubytek słuchu dotyka osoby w różnym wieku, dlatego warto wiedzieć, jakie są jego objawy, aby nie bagatelizować zagrożenia i w porę zareagować odpowiednim leczeniem. Niestety, ignorowanie dolegliwości może prowadzić do poważnego uszkodzenia słuchu lub nawet jego utraty. Objawami, które powinny skłonić do przeprowadzenia badania słuchu, są:

  • trudności w rozumieniu mowy – osoby, które zmagają się z ubytkiem słuchu, mogą mieć problemy w zrozumieniu rozmowy w tłumie lub głośnych miejscach, mogą się również pojawiać trudności z rozróżnianiem słów, zwłaszcza jeśli rozmówcy komunikują się cicho;
  • głośna telewizja lub radio – zwiększona głośność telewizji i radia najczęściej jest zauważalna przez resztę domowników;
  • problemy z przeprowadzaniem rozmów telefonicznych – osoba z ubytkiem słuchu może mieć problem w usłyszeniu swojego towarzysza;
  • poczucie zmęczenia – próby skoncentrowania się na rozmowach wymagają zwiększonego nakładu energii oraz koncentracji, dlatego może to prowadzić do uczucia zmęczenia zwłaszcza po spotkaniach towarzyskich;
  • mówienie głośno – osoby, które zmagają się z problemami ze słuchem, często mówią podniesionym głosem, co często zauważa ich otoczenie.

Wymienione objawy są jednymi z najczęstszych, jeśli chodzi o tę dolegliwość. Należy pamiętać, że wszelkie wątpliwości warto przedyskutować z lekarzem rodzinnym. 

Monitorowanie słuchu u osób w podeszłym wieku

Badanie słuchu pozwala ustalić przyczyny problemów ze słuchem, co z kolei umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Szacuje się, że każdy po osiągnięciu 50. roku życia powinien co najmniej raz w roku wykonać kontrolne badanie słuchu.

Test słuchu jest nieinwazyjny i bezbolesny, trwa około 15 minut, a dodatkowo – co bezsprzecznie jest plusem badania słuchu – w wielu miastach jest bezpłatny. Warto przejrzeć listę polecanych placówek w swojej okolicy, a następnie umówić się na wstępnie badanie słuchu w Krakowie lub bezpłatne badanie słuchu w Warszawie.

Specjalista z pewnością trafnie zdiagnozuje problem oraz wesprze w doborze odpowiedniego aparatu słuchowego, który znacznie wpłynie na jakość słyszenia, przy czym pozytywnie wpłynie na życie pacjenta. O badaniu słuchu warto poczytać więcej na stronie: https://www.brandvital.eu/badania/badania-sluchu/.

Skip to content