• 23 czerwca 2024 13:05
Woman applying hyaluronic serum on fer face with pipette. Photo of attractive woman with perfect makeup on gray background. Beauty concept

Zmarszczki są nieuniknione. Wcześniej czy później pojawią się u każdego. Są jednak sposoby na opóźnienie procesów starzenia się skóry. Nawet jeśli masz już pierwsze zmarszczki, możesz je wygładzić bez ingerencji medycyny estetycznej. Zobacz nasze sposoby na zmarszczki i znajdź ten, który będzie najskuteczniejszy dla ciebie.

Wypróbuj kosmetyki przeciwzmarszczkowe

Serum przeciwzmarszczkowe z kwasem hialuronowym to jeden z częściej polecanych kosmetyków na zmarszczki. Oprócz nich skuteczne są kremy nawilżające i maseczki przeciwzmarszczkowe. Szukaj takich, które mają dobre właściwości nawilżające i nie zawierają alkoholu. Pamiętaj jednak, że kosmetyki potrzebują czasu. Nie szukaj w lustrze efektów już po kilku dniach stosowania. Jeśli jednak zrobisz sobie selfie w odstępie kilku tygodni, na pewno zauważysz różnicę.

Prowadź zdrowy tryb życia

Pamiętaj o śnie, nie ma lepszego kosmetyku, nie tylko na zmarszczki. Aby się wyspać, musisz spać co najmniej osiem godzin, najlepiej bez przerwy. Sen to nie tylko przysłowiowe zdrowie, ale też regeneracja.

Nie pij alkoholu, zrezygnuj z papierosów. Używki przyspieszają pojawianie się i pogłębianie zmarszczek.

Dbaj o prawidłową dietę

Powinny się w niej znaleźć owoce i warzywa w przeważających ilościach. Zrezygnuj ze słodyczy, chipsów, dań fast food i wysoko przetworzonych. Zamiast nich sięgnij po pełnoziarniste kasze, makarony i pieczywo. Wybieraj nabiał bez dodatków cukru. Jedz chude mięso i ryby, zwłaszcza morskie.

Do codziennej diety włącz co najmniej dwa litry wody. Sucha skóra jest bardziej podatna na zmarszczki.

Unikaj nadmiernej ekspozycji twarzy na słońce

Opalanie się niestety sprzyja powstawaniu zmarszczek, ponadto wysusza skórę. Jeśli nie chcesz całkowicie z niego rezygnować, stosuj kremy UV z filtrem 50. Noś okulary przeciwsłoneczne, w okolicy oczu skóra jest wyjątkowo cienka, tam zmarszczki pojawiają się najszybciej i trudno je usunąć.

Gimnastyka i masaż twarzy

Gimnastykę twarzy można wykonywać pod prysznicem, masaż – w dowolnym momencie. Pamiętaj o masowaniu szczególnie tych miejsc, które są najbardziej narażone na pojawienie się zmarszczek. Do delikatnego masażu rozluźniającego możesz użyć oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci.

Kompresy z zielonej herbaty

Zielona herbata nazywana jest też herbatą młodości, ponieważ zawiera naturalne przeciwutleniacze. Można ją pić, a można też… kłaść na twarz. Zwilż płatki kosmetyczne w herbacie i nałóż na twarz. Postaraj się rozluźnić, niech to będzie chwila dla ciebie.

Domowe maseczki na bazie miodu

Miód ma wiele cennych właściwości, między innymi nawilża skórę i dostarcza jej cennych witamin. Zblenduj miód z suszonymi morelami lub żółtkiem jajka i połóż na twarz na co najmniej dwadzieścia minut.

Przy cerze naczynkowej zaleca się robienie maseczek na zmarszczki z miodu gryczanego.

Rób systematycznie peeling

Może to być peeling kupiony w drogerii lub przygotowany w domu peeling cukrowy. Ważne, by robić go regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Delikatne złuszczanie naskórka przyspiesza regenerację skóry, pomaga też ją wygładzić.

Chłodzenie skóry

Regularnie kładź na twarz chłodne kompresy, które likwidują obrzęki i poprawiają elastyczność skóry, utrudniając pojawienie się zmarszczek.


Redakcja Głos Seniora

Artykuł partnerski