• 4 lipca 2024 08:16

To jak prezentuje się skóra dojrzała jest wynikiem naturalnych procesów starzenia, ale i tego jak traktowało się skórę w przeszłości. Jeżeli nie stroniło się od kąpieli słonecznych i to bez odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem, to niestety na skórze szybciej pojawiły się głębsze zmarszczki czy przebarwienia. Dziś podpowiemy jak dbać o skórę i świetnie się prezentować po 60 roku życia.

Oczyszczanie skóry jest ciągle bardzo ważne 

Niezależnie od tego, czy skóra jest młoda czy dojrzała, trzeba dbać o właściwe oczyszczanie. To właśnie zanieczyszczenie, zatkanie gruczołów łojowych czy zaleganie zrogowaciałego naskórka powoduje dodatkowe problemy skórne. Stąd bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków oczyszczających. Nie należy myć twarzy dojrzałej mydłem, bo ma ono właściwości ściągające i przesuszające. Znacznie lepiej sięgnąć po preparaty myjące humektanowo-emolientowe, które jednocześnie oczyszczą skórę i pozostawią na niej film ochronny. W przypadku sięgnięcia po piankę do mycia, np. z gliceryną i wodą termalną trzeba jeszcze zastosować dodatkowo tonik, który przywraca skórze naturalne pH. Piankę trzeba zmyć wodą, dlatego zastosowanie tonizowania jest konieczne. Po tonik należy sięgnąć także gdy skóra jest z natury przesuszona. W takim przypadku musi posiadać składniki nawilżające i natłuszczające. Generalnie skóra dojrzała ma skłonność do przesuszania się, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór produktów kosmetycznych.  Zamiast pianki do mycia można zastosować płyn micelarny, który wiąże wodę w skórze, zapobiegając jej parowaniu i nie wymaga spłukiwania wodą. Po wchłonięciu kosmetyków można przejść do kolejnego niezbędnego kroku, czyli nawilżania.        

Nawilżanie, a nawet natłuszczanie to podstawa 

Osoby posiadające dojrzałą skórę przed wykonaniem makijażu koniecznie powinny zadbać o nawilżenie, a nawet natłuszczenie skóry. Po 60 roku życia znacząco spada ilość kolagenu w skórze. Wiązania kolagenu i elastyny nie są już tak silne i skóra zaczyna wiotczeć. Nie trzeba się z tym godzić, bo dobry krem z kwasem hialuronowym na zmarszczki i zastosowane wcześniej serum mogą ujędrnić skórę, a także zniwelować widoczność bruzd. Poza kwasem hialuronowym składnikiem serum może być też niacynamid, czyli pochodna witaminy B3. Rozjaśnia przebarwienia skórne, a także pobudza wiązanie kolagenu i elastyny. Na noc można wybrać też kurację retinoidami, choćby w ramach rutyny pielęgnacyjnej skin cycling, która sprawdza się także dla skóry dojrzałej i obejmuje złuszczanie, kurację retinoidami, a także odbudowę i odżywienie skóry poprzez zastosowanie niekomedogennych dermokosmetyków. W ciągu dnia można sięgnąć po kremy zawierające koenzym Q10, czy witaminę C. Nie należy zapominać, że ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo istotna. W kremie powinien znaleźć się filtr SPF. Gdy go nie ma lub jest niewystarczający, należy zaopatrzyć się w spray z filtrem SPF 50 dla najlepszej ochrony przed słońcem i aktywnością wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia.          

Stosowanie preparatów witaminowych i aktywność fizyczna może pomóc widocznie odżywić skórę 

Warto sięgać po preparaty witaminowe zarówno w formie kosmetycznej, jak i w zbilansowanej diecie. Dla zdrowej skóry ważna jest podaż witamin A, C, E, witamin z grupy B, a także cynku, magnezu, miedzi, a także innych składników odżywczych. Jeśli ich wchłanianie jest utrudnione, to można dodatkowo sięgnąć po suplementację, oczywiście najpierw warto sprawdzić, czy rzeczywiście niedobory występują. Właściwa dieta powinna iść w parze z aktywnością fizyczną, która pobudza krążenie, a tym samym przyspiesza proces docierania substancji odżywczych do komórek skóry.

Redakcja Głos Seniora

Artykuł partnerski