• 19 kwietnia 2024 12:08

28. Festiwal Kultury Kresowej – Mrągowo 2023

Kresy stworzyła kultura polska, ale stworzyła je tylko dla siebie i tylko dla siebie je tak nazwała. W rozumieniu Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie organizowany przez nas Festiwal Kultury Kresowej jest dla Rodaków w Macierzy sentymentalną podróżą w czasie, jest też manifestacją Polskości w kraju i potwierdzeniem jej istnienia za jego granicami. Jest też konsekwentnym, a wierzymy, cennym przykładem kultury niekomercyjnej. Anonimowy widz Festiwalu przed laty tak określił to zdarzenie: ”Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie to nie impreza folklorystyczna, to obowiązek wobec Kresów i Kresowiaków” Istotnym aspektem wydarzenia są wzajemne oddziaływania Gości i Widzów w tej swoistej lekcji patriotyzmu.

W tym roku ok. 250 Gości z Litwy, Ukrainy i Białorusi przybyło do Mrągowa na 28. Festiwal Kultury Kresowej. Wśród nich poeci, soliści , zespoły taneczne i śpiewacze, malarze, rękodzielnicy: chleba wileńskiego i palem też nie zabrakło. Dwie sceny przygotowane dla zespołów czekały na ich pojawienie się. Barwne stroje, roześmiane buzie naszych wyczekiwanych Gości gwarantowały głębokie przeżycia. I nie zawiedli. Spacerowicze mieli okazję spotkać zespoły na małej scenie, spotkać plastyków z ich pracami, podziwiać przywiezione przez rękodzielników wyroby i inne atrakcje. Odwiedzić też mogli  Mrągowskie Centrum Kultury zapoznając się z wystawą „Andrzej Poczobut. Prześladowany za POLSKOŚĆ”, wziąć udział w spotkaniu poetów i prezentacji multimedialnej Tomasza Kuby Kozłowskiego pod tytułem „ HEMAR, SZLECHTER, FRIEDWALD ,BUDZYŃSKI  – LWOWSCY TWÓRCY NAJSŁYNNIEJSZYCH  SZLAGIERÓW” a także zapoznać się ze zdjęciami i zbiorem festiwalowych plakatów z lat minionych festiwalowych odsłon.

Koncert w amfiteatrze

Kulminacyjnym wydarzeniem był koncert w amfiteatrze. Reżyserem koncertu był Wiceprzewodniczący Związku Polaków na Litwie a jednocześnie Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pan Edward Trusewicz. Goście z radością i zaangażowaniem reprezentowali swój dorobek wypracowany poza Macierzą przeplatany śpiewną wileńską mową Ciotki Franukowej i Wińcuka. I choć pogoda przed koncertem zaczęła brykać w efekcie żar z nieba lał się okrutny. Ma Festiwal szczęście do pogody.

Tegoroczny Festiwal odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy.

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

„Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego”

Współfinansowano ze środków Samorządu  Województwa Warmińsko Mazurskiego i Samorządu Gminy Miasta Mrągowa

Sierpniowe spotkania Kresowiaków w Mrągowie dostarczają szczególnych wrażeń. Radość ze spotkań wsparta estradowymi występami Gości wywołuje zaciekawienie, wzruszenie a i roześmiane reakcje.

Związki Mrągowa z Kresami najtrafniej określa powiedzenie:

 ” …i nigdy nie będzie wiadomo,

  czy to Mrągowo przygarnęło Kresowiaków,

 czy to Kresowiacy przygarnęli Mrągowo.”

Koncert  zakończono zaintonowaną przez Edwarda Trusewicza ROTĄ, a w niedzielny poranek  powitano Mszą Świętą.

Obwołane Stolicą Kresową Mrągowo przyjmuje rokrocznie Festiwalowych Bohaterów z otwartymi ramionami i żegna ich z żalem. A Oni wracają i wracać będą……..

Autor tekstu : Barbara Morawska

Przedstawiamy również wiersz Pani Anny Adamowicz. Wciela się Ona w postać Ciotki Franukowej  prowadząc kresowe imprezy.

Kresy, panowie, to nie tylko kreski
Ręką historii kreślone na mapie.
To serca ludzkie, to nieludzkie losy, 
To małych Ojczyzn zżółkłe fotografie….
Kresy,to pamięć, to stare cmentarze,
Problemy trudne,strasznie zagmatwane…
To siwe głowy wciąż wiernych żołnierzy,
To dzieci polskie po świecie rozsiane.

Nie ma już kresek, ale kresy żyją
W sercach, dzielonych ciągle po połowie…
W polskim pacierzu i polskiej piosence,
Więc pamiętajcie o Kresach, panowie.

Ja wiem, że w Niebie także będą Kresy
I wszyscy razem tam nareszcie się spotkamy…
I siądszy przy szerokim polskim stole
O wszystkim raz nareszcie pogadamy….
Chleb będzie z Wilna, kwiaty aż z Podola,
A Ostrobramska wszystkim będzie świecić
I dobrotliwą ręką błogosławić nareszcie razem pozbierane polskie dzieci.

Skip to content