• 19 kwietnia 2024 11:57

Festiwal Książki Miechów

Tej jesieni po raz pierwszy w Miechowie odbędzie się Festiwal Książki organizowany przez Fundację „Stawiamy na Rozwój”. Długie wieczory zachęcają do spędzenia czasu z lekturą, a taką będzie można zakupić prosto od wydawcy lub autora podczas wspomnianego wydarzenia.

Festiwal Książki to duże święto nie tylko dla miłośników czytania ale również dla osób, które nie koniecznie kochają czytać. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz stoisk z książkami, na scenie głównej będą prowadzone rozmowy w blokach tematycznych, takich jak: „Promocja czytelnictwa. Sprawdzone metody, nowe trendy”, „Miechów w oczach artystów”. Na scenie zasiądą również miechowscy seniorzy i porozmawiają na temat „Pisać można w każdym wieku”. Dzieci będą mogły wysłuchać rozmów autorów w dwóch tematach: „Mały Wielki odbiorca, czyli o mądrych bajkach dla dzieci i wyzwaniach dorosłego autora” oraz „Trudne tematy? Ależ oczywiście! Piszemy i poruszamy ważne tematy o tym co ważne, inne, wartościowe”. Organizatorzy nie zapomnieli o młodzieży i zapraszają na blok tematyczny, w którym weźmie udział utalentowana młodzież „Dziennikarstwo i pisanie tekstów. Wyzwania młodych lokalnych twórców”. A dla osób chcących zacząć pisać i samodzielnie wydać książkę przygotowano warsztaty młodzieżowe „Chcesz napisać i wydać kiedyś książkę? Zacznij od początku” oraz „Samodzielne wydawanie książki – nie taki diabeł straszny”.

Gdy na scenie głównej będą odbywać się rozmowy, w kameralnym gronie na piętrze budynku będą prowadzone warsztaty i zajęcia, m.in. bajkowy teatrzyk kukiełkowy, czytanie bajek i śpiewanie piosenek a także quizy i gry literackie. Będą także spotkania z autorami i rozmowy na różne ważne tematy takie jak: „Inny nie znaczy gorszy. Porozmawiajmy o akceptacji”, „Kto to puka? Sztuka” oraz nowoczesna metoda czytelnicza Flannel Board Story, czyli „Flanelowe opowieści”.

Organizatorzy zapraszają w piątek 6 października grupy zorganizowane ze szkół na wspomniane spotkania z autorami, zajęcia i warsztaty a także literacką grę terenową, która odbywać się będzie w parku miejskim.

To jeszcze nie koniec atrakcji.

Dla rodziców zostały przygotowane warsztaty w nurcie Pozytywnej Dyscypliny w dwóch tematach: „Jak wspierać siebie i dziecko w złości? Praktyczne rady i narzędzia” oraz „Dlaczego one to robią? Emocje i sztuka komunikacji z nastolatkiem”. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na te warsztaty obowiązują zapisy (tel. 694 644 949).

Zostały ogłoszone konkursy literackie w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0-III „Zaprojektuj okładkę swojej ulubionej książki”, klasy IV-VIII „Przeprowadź wywiad ze swoim ulubionym bohaterem książkowym” a dla uczniów szkół ponadpodstawowych „I jak tu żyć? Maciej Miechowita w globalnej wiosce XXI wieku”, czyli osadzenie Macieja Miechowity w obecnym świecie i własne wyobrażenie o tym wybitnym uczonym. Szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej wydarzenia www.festiwalmiechow.pl

Nie zabraknie znanych nazwisk ze świata literatury i dziennikarstwa.

Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka najnowszego bestselleru „Chłopki”, opowieści o naszych babkach. Napisała biografię Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku, oraz bestsellerowej książki „Służące do wszystkiego”, która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku oraz dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka”.

Mariusz Szczygieł – reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland”, która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma” (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi – jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego „Osobistego przewodnika po Pradze”.

Nathalie K. Flower – autorka romansów, powieści obyczajowych i komedii romantycznych. Tworzy opowieści o prawdziwym życiu pełnym tajemnic, mroku i niedoskonałości, co – o dziwo – jest znacznie bardziej pociągające niż czytanie o losach bohaterów idealnych. Realne historie poruszają zakamarki serca, budzą emocje, wywołują łzy i szczerą radość.

Ewelina Karpińska – Morek – pisarka i dziennikarka, autorka książek tj. „Kolacja bałwochwalców” i „Soszka. Wojna się dzieciom nie przywidziała” oraz współautorką książek „Zbrodnia bez kary” i „Teraz jesteście Niemcami”. Bardzo lubi eksperymentować i testować ścieżki wydawnicze, dlatego współpracę z wydawnictwami przeplata innymi formami działalności pisarskiej, tj. self publishing czy też publikacja fragmentów na platformach typu Wattpad (obecnie pracuje nad powieścią dla młodzieży). Przez 15 lat pracowała w serwisach informacyjnych Interii. Koordynowała m.in. projekty dziennikarskie polegające na poszukiwaniu polskich dzieci wywiezionych przez Niemców w trakcie II wojny światowej do adopcji w Trzeciej Rzeszy („Zrabowane dzieci”), poszukiwaniu krewnych nieukaranych zbrodniarzy wojennych oraz rodzin ich ofiar („Zbrodnia bez kary”).

Przemysław Żarski – były reporter i dziennikarz, od ponad dekady pracuje w biurze prasowym. Uwielbia rockowe brzmienia, górskie szlaki i koszykówkę, a przede wszystkim dobrą książkę. Dorastał w latach dziewięćdziesiątych i z przyjemnością do nich wraca, sięgając po komiksy, literaturę grozy i gry planszowe. Wolny czas najchętniej spędza z żoną i córką. Autor świetnie przyjętej serii kryminalnej z komisarzem Robertem Kreftem (Ślad, Blizna i Cierń) oraz thrillerów Gabinet luster i Grzęzawisko. Laureat Nagrody Kryminalnej Piły dla Najlepszej Polskiej Powieści Kryminalnej 2020 roku – Blizna.

Patryk Bułhak – jest autorem zdjęć i książki, który w swoich projektach fotograficznych głównie skupia się na postawie człowieka wobec skomplikowanych przemian społeczno – kulturowych, w różnych częściach świata, jak również na historii regionów i jej wpływie na kształtowanie współczesnych relacji międzyludzkich. Szczególną uwagę poświęca kobietom i ich sytuacji zwłaszcza w kontekście praw człowieka.

Organizatorzy zadbali także o gadżety festiwalowe: koszulki z ciekawymi napisami związanymi z festiwalem, kubeczki, torby bawełniane i inne, które można już nabywać jak i podczas samego wydarzenia. Niewątpliwie będą one gratką dla miłośników czytania. Szczegóły na stronie internetowej www.festiwalmiechow.pl

Festiwal Książki Miechów odbędzie się w dniach 6-7 października 2023 r. w hali sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 „Ekonomik”. Wydarzenie rozpocznie się w piątek o godzinie 11.00 i potrwa do godziny 21.00, a w sobotę stoiska z książkami i rękodziełem będą otwarte już od 9.00. Zakończenie festiwalu nastąpi późnym wieczorem. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miechów

Wydarzenie pod Patronatem Medialnym Głosu Seniora

Skip to content