• 23 maja 2024 05:50

XV Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”

W dniach 15-16 września 2023r. nad Zalewem Mitręga w Łazach odbyło się jedno z największych wydarzeń sportowych adresowanych do seniorów, którym była XV Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych„Trzeci Wiek na Start”. Organizatorem olimpiady był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach, partnerem głównym Gmina Łazy, a współorganizatorami Akademia Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów, Park Wodny „Jura”, Miejski Ośrodek Kultury i Szkoła Podstawowa nr 1 w Łazach.  W tym roku do grona współorganizatorów olimpiady dołączyli również Gmina Zawiercie i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zawierciu, którzy udostępnili Stadion 1000-lecia Państwa Polskiego do organizacji zawodów lekkoatletycznych. Patronat honorowy XV Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start” objął Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Olimpiada została zorganizowanaprzy wsparciu środków z Budżetu Państwa, Gminy Łazy, Powiatu Zawierciańskiego oraz licznych instytucji i sponsorów. Wydarzenie poprowadził dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Grzegorz Piłka.

„Senior potrafi, senior zawsze radę da” czy „Nie tylko młody kocha zawody” to tylko niektóre hasła, które pojawiły się na jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych „Trzeci Wiek na Start”.Było to wielkie święto seniorów, organizacji senioralnych, inicjatyw międzypokoleniowych oraz Gminy Łazy, które przyciągnęło nad Zalew Mitręga ponad 1500 zawodników i kibiców z najbardziej odległych zakątków naszego kraju. Nie zabrakło także zagranicznych reprezentacji. Wzorem ubiegłych lat na olimpiadę przybyły dwie drużyny z Ukrainy, które wzięły udział w zawodach. W olimpiadzie uczestniczyła także reprezentacja z Grecji.

Pierwszy dzień wydarzenia upłynął pod znakiem inicjatyw i integracji międzypokoleniowej. Na stadionie miejskim w Łazach została zorganizowana sztafeta międzypokoleniowa, która pokazała, że olimpiada nie jest już tylko świętem seniorów, ale całych rodzin. Drużyny tworzyły bowiem trzy pokolenia: babcia/dziadek, córka/syn, wnuczka/wnuk. Najmłodszą uczestniczką międzypokoleniowej sztafety była dwuletnia Nadia, która w sztafecie pobiegła ze swoim tatą Michałem i dziadkiem Mieczysławem. „Dziadku, chodź na to „zabieganie” ze mną” – powiedziała mała Nadia tuż przed startem sztafety międzypokoleniowej.

Oprócz startu w sztafecie uczestnicy olimpiady wzięli także udział w międzypokoleniowym spotkaniu integracyjnym, które zorganizowane zostało z projektu pn. „XV Olimpiada Seniorów – Sportowa integracja międzypokoleniowa” realizowanego przez Akademię Wychowania Fizycznego i Medycznego na rzecz rodziny i seniorów. Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”. W ramach piątkowych inicjatyw odbyła się także konferencja pn. „Sport jako płaszczyzna do integracji międzypokoleniowej”.

„Sztafetą międzypokoleniową chcieliśmy podkreślić, że na ten jubileusz olimpiady przez lata pracowało kilka pokoleń mieszkańców Łaz. Nasze rodziny od lat uczestniczą w naszych działaniach, pomagają, podpowiadają i współpracują. Gdyby nie nasze dzieci i wnuki dziś niespotkalibyśmy się na jednym z największych sportowych wydarzeń adresowanych do seniorów, które w tym roku obchodzi 15 urodziny. I to jest najpiękniejsze, że sport łączy pokolenia” – powiedziała prezes UTWw Łazach Krystyna Męcik, podczas piątkowej konferencji.

„Cóż za radość, że Łazy znów stały się stolicą seniorów. Witamy Was bardzo serdecznie. Marzenia prezes Krystyny Męcik i UTW w Łazach dotyczące organizacji olimpiady na Stadionie Śląskim w Chorzowie zostały zrealizowane. Jednak podczas pobytu tam słyszałem wiele głosów, które z utęsknieniem chciały wrócić do Łaz. I za te głosy bardzo serdecznie państwu dziękujemy” – podkreślił Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, witając uczestników olimpiady nad Zalewem Mitręga.„Olimpiada jest okazją do pokazania seniorów aktywnych, uśmiechniętych, otwartych i życzliwych oraz promocji różnego rodzaju działalność, które realizują goszczące w Łazach uniwersytety oraz organizacje senioralne” – dodał Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Sobota 16 września upłynęła pod znakiem sportowej rywalizacji uczestników. Zanim jednak zawodnicy pojawili się w poszczególnych sektorach olimpijskich dyscyplin wszyscy wzięli udział w tradycyjnym przemarszu radosnego korowodu drużyn. Korowód otworzyła delegacja młodzieży z Zespołu Szkół im. prof. Romana Gostkowskiego w Łazach, która z flagą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach oraz flagami Grecji i Ukrainy rozpoczęła prezentacje wszystkich uniwersytetów. Zawodnicy po raz kolejny przywieźli do Łaz kawałek swojej małej ojczyzny, prezentując kulturę, tradycje, obyczaje, stroje ludowe i przyśpiewkiróżnych regionów. Spontaniczna defiladapokazała jak piękne regiony reprezentują zawodnicy i jak bardzo olimpiada łączy pokolenia. Olimpiada łączy także państwa, miasta i gminy. Ze względu na dużą liczbę uczestników w tym roku zawody odbyły się w wielu lokalizacjach: na stadionie miejskim w Łazach i Stadionie 1000-lecia Państwa Polskiego w Zawierciu, na terenie wokół Zalewu Mitręga, w Parku Wodnym „Jura”, w hali sportowej „Klaudiusz” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Łazach oraz w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach.

W tym roku na olimpiadzie pojawiły się także dwie drużyny z Ukrainy oraz reprezentacja Grecji na czele ze Stellą Androulaki, która wraz z Marianem Woroninem, srebrnym medalistą olimpijskim w 1980 roku w Moskwie i ultramaratończykiem Augustem Jakubikiem zapaliła znicz olimpijski. Ogień olimpijski dostarczony został przez dzieci i młodzież, a przekazany w symbolicznej sztafecie reprezentantkom seniorów. Zaproszeni na scenę goście, zawodnicy i kibice zaśpiewali hymn narodowy oraz hymn olimpijski, którego autorką jest łazowska poetka i słuchaczka UTW Lidia Kałuzińska. Po zakończeniu ceremonii otwarcia wydarzenia zawodnicy udali się na miejsce poszczególnych konkurencji, a na scenie odbyła się konferencja pn. „Integracja międzypokoleniowa poprzez sport”. Konferencję poprowadzili: Joanna Jeleniewska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Grzegorz Baranowski, dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a udział w niej wzięli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodzinyi Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Burmistrz Łaz Maciej Kaczyński, Prezes UTW w Łazach Krystyna Męcik, Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Paweł Abucki, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu, Krzysztof Peroń, prezes Agencji Pracy ARK w Zawierciu, Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko w Krakowie oraz redaktor naczelny Głosu Seniora oraz liderzy przybyłych do Łaz organizacji społecznych i senioralnych.

W rywalizacjach w różnych dyscyplinach sportowych wzięło udział prawie 800 zawodników z 55 organizacji senioralnych z całej Polski.Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach sportowych: biegi, pływanie, pchnięcie kulą, łucznictwo, tenis stołowy, przełaje rowerowe, turniej brydżowy, turniej boule, turniej szachowy, kajakarstwo i strzelectwo. W czasie trwania olimpiady zawodnicy, przedstawiciele zaproszonych organizacji senioralnych i obecni na wydarzeniu goście zaproszeni zostali do udziału w szeregu akcjach prozdrowotnych, spotkaniach profilaktycznych, warsztatach plenerowych, panelach dyskusyjnych oraz występach artystycznych. Ostatnim podniosłym momentem olimpiady było uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów, które będzie jednocześnie momentem zamykającym tegoroczną olimpiadę. „Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych” realizowana jest przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. Projekt dofinansowany został  ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”.

Wydarzeniu jak co roku towarzyszyły międzypokoleniowe występy artystyczne. Na scenie Gminę Łazy reprezentowali: grupy taneczne UTW w Łazach pod kierunkiem Doroty Zieleniec, Kabaret 50+, Modelki 50+, Świetlica Środowiskowa Gminy Łazy. Występy uświetniła Krystyna Knop, która opowiedziała o historii powstania olimpiady oraz Małgorzata Iwińska, która dostarczyła publiczności dużej dawki dobrego humoru. Dodatkowo pokaz umiejętności sportowych zaprezentowali zawodnicy Jurajskiej Akademii Sportowej w Łazach.

Najlepsze zespoły w klasyfikacji generalnej:

1 miejsce – UTW Gliwice przy GWSP – Gliwice

2 miejsce – Bemowska Rada Seniorów –Warszawa – Bemowo

3 miejsce – Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku– Zawiercie

Najstarszymi zawodnikami olimpiady byli: Jan Stachow ( 94 lata Głos Seniora), Jan Morawiec (91 lat UTW Zgierz), Czesław Pluszczewski (91 lat UTW Gliwice). Najstarsi zawodnicy z rąk Łukasza Salwarowskiego, prezesa Stowarzyszenia Manko w Krakowie otrzymali nagrodę i puchar Głosu Seniora.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Państwa:

– Zadanie pn. Projekt pn. „Międzynarodowa Olimpiada Sportowa Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych” realizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach. Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”.

– Projekt pn. „XV Olimpiada Seniorów – Sportowa integracja międzypokoleniowa” realizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego i Medycznego na rzecz rodziny i seniorów  Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”.

– Zadanie publiczne pn. „Aktywizacja i integracja seniorów biorących udział w XV Olimpiadzie Seniorów.” realizowane przez Akademię Wychowania Fizycznego i Medycznego na Rzecz Rodziny i Seniorów jest współfinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego w ramach małych grantów.

Autor Tekstu oraz Zdjęć: Agnieszka Seweryn

Skip to content