• 20 kwietnia 2024 13:09
Young asian man itching and scratching on hand from itchy dry skin eczema dermatitis

Swędzenie skóry to nieprzyjemne i często uciążliwe uczucie, które może mieć różne przyczyny i objawy. jak je prawidłowo zdiagnozować? Poznaj czynniki wywołujące swędzenie skóry, sposoby ich oceniania i zwalczania tej dolegliwości.

Czym jest swędzenie skóry?

Swędzenie skóry jest doznaniem, które powoduje chęć drapania się po to, aby złagodzić dyskomfort.  Jest ono bezpośrednio związane z aktywacją receptorów bólu oraz temperatury, znajdujących się w zakończeniach nerwowych w skórze właściwej.  Oczywiście drapanie działa przeciwnie czyli powoduje uwolnienie się endorfin które są naturalnymi substancjami przeciwbólowymi i zmniejszają odczucie swędzenia. Warto pamiętać, że drapanie może powodować też uszkodzenia naskórka, a także prowadzić do blizn i infekcji. Ponadto warto wspomnieć że swędzeniu skóry towarzyszą bardzo często inne objawy skórne takie jak wysypka, zaczerwienienie krostki, różnego rodzaju pęcherze lub rogowacenie naskórka.

Swędzenie skóry – przyczyny

Swędzenie skóry jest związane z podrażnieniem zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze właściwej przez różne bodźce. Do najpowszechniejszych przyczyn swędzenia skóry zaliczamy:

 1. Bodźce mechaniczne, np. drapanie, muskanie, termiczne Na przykład nagłe zmiany temperatury, chemiczne (np. substancje drażniące, alergeny), a nawet biologiczne,  czyli wszelkiego rodzaju toksyny roślinne,  lub owadzie jady).
 2. Niektóre leki, np. opioidy, antybiotyki, leki przeciwmalaryczne.
 3. Niewłaściwa pielęgnacja skóry, prowadząca do nadmiernego przesuszenia naskórka. 
 4. Choroby dermatologiczne, takie jak:
 • atopowe zapalenie skóry (AZS) – To choroba powiązana z alergią jej objawem jest sucha i silnie swędząca skóra oraz Powracające niekorzystne zmiany zapalne tak jak rumień grudki i pęcherzyki na ciele.
 • łuszczyca – jest to choroba autoimmunologiczna;  dochodzi do niej podczas nadmiernego namnażania się komórek naskórka w efekcie tworzą się łuszczące plamy o różnorodnej wielkości.
 • grzybica – jest to zakażenie skóry wywołane przez grzyby dermatofity lub drożdżaki.  ta przypadłość może dotyczyć różnych części ciała, np. stóp, paznokci,  owłosionej skóry głowy, pachwin.
 • świerzb – jest to infekcja skóry wywołane przez pasożyta – świerzbowca ludzkiego, który wykopuje pod naskórkiem korytarze i składa w nich jaja oraz  wydziela substancje drażniące. 
 • swędzenie skóry może być również objawem niektórych chorób ogólnoustrojowych, takich jak:
 • cukrzyca, choroby wątroby lub nerek, choroby tarczycy, nowotwory.

Swędzenie skóry – kiedy do lekarza?

Wiele osób, zastanawiając się jak powstrzymać swędzenie skóry, wybiera domowe kuracje oraz stosowanie dostępnych bez recepty leków lub kosmetyków.  To dobra droga choć zdarza się, że te zabiegi nie wystarczą.  Wszystko dlatego, że w niektórych przypadkach swędzenie skóry bywa objawem dość poważnych chorób i wtedy bez niezwłocznie wymaga leczenia specjalistycznego. Udaj się do lekarza jeśli zauważysz że:

 • swędzenie skóry jest silne i utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie;
 • swędzenie obejmuje całe ciało lub duże jego obszary;
 • dyskomfort jest związany z innymi objawami ogólnymi, typu: gorączka, dreszcze, ból głowy, ból stawów, utrata masy ciała;
 • jeśli jest ono związane ze zmianami na skórze, typu: zaczerwienienie, wysypka, grudki, krostki, pęcherze, strupy czy łuski;
 • gdy swędzenie skóry występuje w miejscach nietypowych dla zmian skórnych, np. w jamie ustnej, lub miejscach intymnych;
 • gdy swędzenie skóry wpływa negatywnie na jakość życia i Twoje samopoczucie.
Skip to content