• 25 maja 2024 12:37
https://unsplash.com/

Proces nabycia nieruchomości często może wydawać się skomplikowany i zawiły. Wiąże się z tym wiele formalności, które muszą być prawidłowo wykonane, aby nabywca mógł stać się pełnoprawnym właścicielem. Ale kiedy dokładnie następuje ten moment? Kiedy możemy powiedzieć, że jesteśmy już właścicielami danej nieruchomości?

Odpisanie umowy sprzedaży

Wielu z nas może myśleć, że momentem, w którym stajemy się właścicielami nieruchomości, jest podpisanie umowy sprzedaży. Niestety nie jest to prawda. Umowa sprzedaży jest tylko i wyłącznie dokumentem, który upoważnia nas do nabycia praw do danej nieruchomości. Dopiero po spełnieniu pewnych warunków stajemy się jej pełnoprawnymi właścicielami. Warto również zadbać, aby przy podpisywaniu umowy notarialnej założyć księgę wieczystą lub dokonać wpisu do tej już istniejącej. 

Wpis do księgi wieczystej

Decydującym momentem, w którym nabywca staje się właścicielem nieruchomości, jest wpis do księgi wieczystej. Jest to publiczny rejestr, w którym przechowywane są informacje o wszystkich nieruchomościach i ich właścicielach. Dopiero po wpisaniu naszych danych do tego rejestru, możemy mówić o pełnym prawie własności do danej nieruchomości. Po odpisie z sądu otrzymamy postanowienie z decyzją zatwierdzającą wpis do księgi lub odmawiającą tej czynności wraz z podaniem przyczyny. 

Akt notarialny i wpłata ceny

Bardzo ważne są również takie czynności jak podpisanie aktu notarialnego i wpłata ceny. Bez nich nie jesteśmy w stanie przeprowadzić procesu nabycia nieruchomości. Akt notarialny to dokument, który potwierdza nasze prawo do nieruchomości, a wpłata ceny to konkretna suma pieniędzy, którą musimy przekazać sprzedającemu.

Podsumowanie

Stanie się właścicielem nieruchomości to proces, który wymaga spełnienia wielu formalności. Warto mieć na uwadze, że podpisanie umowy sprzedaży to dopiero początek tej drogi. Decydującym momentem jest wpis do księgi wieczystej. To właśnie on sprawia, że stajemy się pełnoprawnymi właścicielami danej nieruchomości, których przykładem mogą być nowe mieszkania Szczecin.

Skip to content