• 19 lipca 2024 15:06

Korzystanie z darmowej komunikacji miejskiej kusi wielu seniorów, jednak nie każdy emeryt może na to liczyć. Istnieje jeden warunek. Jest on kluczowy do uzyskania tego przywileju, jakim jest bezpłatna komunikacja miejska.

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów to niewątpliwie wielka korzyść. Jednak, aby spełnić kryterium uprawniające do korzystania z bezpłatnych środków transportu miejskiego, potrzebna jest jedna rzecz.

Bezpłatna komunikacja miejska po 70. roku życia

Bezpłatna komunikacja miejska dla emerytów jest dostępna dla tych, którzy osiągnęli odpowiedni wiek. W większości miast w Polsce granicą jest 70 lat. Wiek ten stanowi klucz do nieodpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami i innymi środkami komunikacji miejskiej.

W sytuacji kontroli podczas darmowej podróży, seniorzy, którzy spełniają ten wymóg wiekowy, mogą udowodnić swoje prawo do bezpłatnych przejazdów na dwa sposoby: poprzez legitymację emeryta lub podając dowód osobisty.

Inne przywileje dla seniorów w sektorze komunikacyjnym

Warto jednak pamiętać, że darmowa komunikacja miejska to nie jedyny przywilej dostępny dla seniorów. Istnieją również inne możliwości podróżowania taniej.

Oprócz darmowych przejazdów komunikacją miejską emeryci mogą również korzystać z ulg cenowych. Przyznawane są one zwykle przed osiągnięciem 70. roku życia.

Warunki i zakres tych ulg mogą się różnić w zależności od miasta, dlatego warto sprawdzić oficjalne strony urzędów lub miejskich spółek przewozowych w swoim regionie.

Przykładowo, w Szczecinie kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat mogą korzystać z 50-procentowej zniżki na komunikację miejską. W Warszawie osoby, które osiągnęły 65. rok życia, mogą wykupić specjalny roczny “bilet seniora” za 50 zł.

W niektórych miastach można jeździć za darmo 5 lat wcześniej

We Wrocławiu, Lublinie i Bydgoszczy granica wieku uprawniająca do darmowej komunikacji miejskiej wynosi zaledwie 65 lat.

To oznacza, że mężczyźni, którzy osiągną ten wiek, będą mieli dostęp nie tylko do emerytury, ale także do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Dla emerytek, których powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat, dostępna jest możliwość ubiegania się o 50-procentową zniżkę na przejazdy komunikacją miejską.

To krok w kierunku podróżowania na tańszych biletach, aż do momentu osiągnięcia wieku uprawniającego do całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej.