• 13 kwietnia 2024 02:18

Wystawa o Człowieczym Losie w subiektywnym obiektywie

lis 29, 2022 #seniorzy, #Wydarzenia, #wystawa

Wystawa fotograficzna “Człowieczy LOS?” autorstwa Dariusza Adama Pańczyka organizowana przez Collegium Humanum oraz fundację Instytut Świadomości.

Kiedy wewnętrzna sytuacja nie jest uświadomiona, przemienia się w Los. Carl Gustav Jung.

Prof. Paweł Czarnecki, Rektor Collegium Humanum wyjaśnia, że uczelnia docenia moc sztuki w tłumaczeniu i interpretowaniu rzeczywistości, a zwłaszcza fotografie, które mają tę magiczną moc uchwycania chwili, zatrzymania w czasie, zastanowienia się i pochylenia nad tymi aspektami Życia, których nie dostrzegamy na co dzień. To skłania do refleksji i zachęca do zadawania pytań.

  • Jako Collegium Humanum pragniemy inspirować naszych studentów i w ogóle środowisko w jakim funkcjonujemy. Poza wyjątkowymi walorami artystycznymi i wizualnymi, wystawa fotograficzna “Człowieczy LOS?” ma dla nas również charakter edukacyjny w szerokim tego słowa znaczeniu. Subtelnie zadaje bardzo ważne dla nas pytania o świadome kierowanie własnym losem, o sens życia i odnalezienie swojej motywacji do działania i tworzenia własnej codzienności. – podkreśla Rektor.
  • Życie jest sztuką, którą każdy realizuje inaczej, każdy tak jak może i umie, każdy na swój unikalny sposób. A więc…jak wybieramy codzienność? Czy idziemy śladami rodziców czy tworzymy własne ścieżki. Jak kształtuje nas otoczenie i środowisko, w którym dorastamy? Jak inspirują nas rodzinne strony i czy potrafimy poczuć wyjątkowość Życia bez względu na jego wymiar. Czy potrafimy zainspirować się miejscem, z którego pochodzimy na tyle, aby jego negatywne aspekty zmienić w atuty i moc? Jest wiele pytań, które zadałem sobie tworząc tę wystawę i chciałbym zaprosić do tego, aby każdy w prezentowanych zdjęciach znalazł swoje odpowiedzi. – mówi Dariusz Adam Pańczyk, autor fotografii.

Ewelina Pańczyk, Prezes fundacji Instytut Świadomości, tłumaczy, dlaczego prezentowane zdjęcia powstały właśnie na Pradze w Warszawie.

  • Praga, zwłaszcza jej północna część to prawdziwa legenda, ogrom historii, począwszy od tej wojennej do dziś, do każdego dnia, który tu na Pradze zawsze jest inny, pełen kontrastów, zderzeń różnych rzeczywistości i różnych ludzkich historii. To wyjątkowa dzielnica, prawdziwa, tu nie ma miejsca na udawanie, tu jest samo życie – autentyczne we wszystkich jego odsłonach. A co najciekawsze, te wszystkie ludzkie historie funkcjonują równolegle, obok siebie, czasami się przenikając, czasami łącząc i tworząc zupełnie nowe wartości. To właśnie zafascynowało nas w Pradze Północ. – wyjaśnia Prezes.

Organizatorami wystawy są Collegium Humanum oraz fundacja Instytut Świadomości.

Skip to content