• 22 lutego 2024 13:14

Oleśnica  –  malownicze miasto położone nieopodal Wrocławia (ok. 30 km) zachwyca swoim urokiem! Już sama panorama miasta usłana wieżami zaciekawia i sprawia, że nie można przejechać  tędy obojętnie. Historyczne mury obronne nie stanowią już przeszkody jak kiedyś, lecz zachęcają do przekroczenia granic miasta każdego, kto przed nimi stanie. A gdy pozwolisz sobie na jeden krok, Oleśnica zabierze cię w niezwykle magiczną podróż! Książki na łańcuchach,  Festiwal Cyrkowo – Artystyczny OFCA, Jarmark Wspaniałości, kreatywni i gościnni mieszkańcy, ciekawa historia, zieleń i piękne zabytki, a także niesamowite wydarzenia. Tu przeplata się sport, kultura, sztuka, historia i natura.

Sport i rekreacja

Jednym z magicznych miejsc w Oleśnicy, z szerokim wachlarzem możliwości na rekreację i wypoczynek są oleśnickie stawy! To tutaj, na rozległym obszarze właściwie każdy znajdzie coś dla siebie, bo oleśnickie stawy, to m.in: Atol oleśnicki, nowoczesny kompleks rekreacyjny, który w swojej ofercie ma baseny, sale fitness, stadion, korty tenisowe oraz ściankę wspinaczkową. Na terenie stawów znajduje się też amfiteatr, w którym odbywają się różnorakie wydarzenia kulturalno-muzyczne, rowery wodne i magiczny lasek, gdzie podczas spacerów możesz obserwować przyrodę. Znaleźć tu można też duży plac zabaw dla najmłodszych, siłownię dla trochę starszych, Parkour Park dla tych bardziej wygimnastykowanych i skatepark z pumptrakciem dla tych aktywnych. Wokół stawów można biegać, jeździć na rowerach, hulajnogach czy też rolkach.

Kultura i Sztuka

O życie kulturalne miasta i odwiedzających z powodzeniem dba Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki. Propozycji koncertów, spektakli, warsztatów dla dorosłych, najmłodszych, a także seniorów nie brakuje. W mieście działa również kino. Repertuar jest na bieżąco aktualizowany, co pozwala na ciekawe opcje w czasie wolnym. Co chwilę organizowane są również ciekawe wystawy. Część z nich można podziwiać w przestrzeni miejskiej lub zabytkowej Bramie Wrocławskiej (jedynej jaka uchowała się z czterech bram wjazdowych do miasta).

Zabytki

Zaletą miasta jest też duża ilość obiektów historycznych. Na uwagę zasługuje niezwykła okolica Bazyliki Mniejszej, dawnego kościoła zamkowego połączonego z częścią pałacową i krytym gankiem, stanowiącego jeden z najstarszych obiektów sakralnych na Śląsku. Kościół skrywa w swoich murach jedyną w Europie Środkowej bibliotekę łańcuchową. To zbiór starych druków pochodzących z biblioteki kościelnej założonej w 1594 r. przez księcia ziębicko-oleśnickiego Karola II z czeskich Podiebradów. Olbrzymie wrażenie zrobi na Tobie również  Zamek Książęcy w Oleśnicy. Był siedzibą książąt oleśnickich do XIX wieku, obecnie jest jednym z najlepiej zachowanych i najcenniejszych zabytków na Dolnym Śląsku. Zamek otwarty jest dla zwiedzających codziennie z audioprzewodnikiem można się wybrać na niecodzienny spacer.  Wokół twierdzy natomiast rozpościera się park zamkowy, który jest wyjątkowym miejscem relaksu i wypoczynku. Urokliwe stawy w sąsiedztwie błoni przyzamkowych dodają bajecznego klimatu. Aby lepiej poznać historię Oleśnicy, można zawitać do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i wybrać się na spacer po naszym mieście z przemiłą przewodniczką. Tutaj odpoczniesz, tutaj się zakochasz, tutaj wrócisz… Bo Oleśnica -zachwyca!

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w :

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. Wojska Polskiego 13, 56-400 Oleśnica

Tel. 71 721 89 00

https://www.mopsolesnica.gov.pl/kontakt/index

Skip to content