• 19 lipca 2024 13:57

90 lat Zwycięstwa Challenge – Święto Lotnictwa Polskiego


Zapraszamy Was na obchody 90 lat Zwycięstwa Chellange; Święto Lotnictwa Polskiego, które odbędzie się już 27-28 sierpnia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Pokazy lotnicze, wystawy okolicznościowe, koncert Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Sił Powietrznych, pokazy filmowe, apel pamięci poległych lotników i prezentacje organizacji związanych z lotnictwem – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na obchody Święta Lotnictwa Polskiego ustanowionego na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932.

Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło Święto Lotnictwa?

W tym roku przypada 90-ta rocznica sukcesu polskich lotników, osiągniętego 28 sierpnia 1932 roku. Główne obchody Święta Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywać się będą w niedzielę 28 sierpnia 2022. Wstęp do Muzeum będzie wolny, ale część programu rozpocznie się już dzień wcześniej, wieczorową porą.

Czym były zawody Challenge?

Challenge Internationale de Tourisme (Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych) był najbardziej prestiżowym turniejem lotniczym na świecie w okresie międzywojennym. Zawody te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa polskiego. Polskie zwycięstwo w 1932 r. – zarówno załogi, jak i samolotu rodzimej konstrukcji – było pierwszym sukcesem naszego lotnictwa na skalę światową, który wzbudził prawdziwą euforię na miarę dzisiejszych zwycięstw piłkarskiego mundialu. Na pamiątkę tego zdarzenia Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone 28 sierpnia.

Miejsce, gdzie odbywa się większość obchodów Święta Lotnictwa, czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, ma bezpośredni związek z tym wydarzeniem. Muzeum mieści się na terenie pierwszego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny, funkcjonującego od czasów zaborów do początku lat 60. Podczas Challenge w 1932 r. było jednym z lotnisk etapowych lotu dookoła Europy, będącego częścią turnieju.

Co będzie się działo w ramach obchodów Święta Lotnictwa?

Najwięcej spektakularnych wydarzeń zaplanowano na niedzielę 28 sierpnia, wtedy na terenie Muzeum zorganizowane będą pokazy lotnicze. Zobaczymy m.in. samoloty historyczne An-2 “Wiedeńczyk”, Jak-18, PiperL-4HCub, Boeing Stearman N2S-3, PZL-104 Wilga, Jak-12M, Tulak; na samolotach akrobacyjnych Extra 330 zaprezentuje się grupa akrobacyjna Firebirds, ponadto będzie można podziwiać samoloty i śmigłowce wojskowe z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego: CASA C-295M, M-28 Bryza oraz śmigłowiec Mi-8 z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Historię wyjątkowego zwycięstwa w zawodach Challenge poznać będzie można na wystawie w Gmachu Głównym pt. „90 lat Zwycięstwa Challenge”. Imprezę uświetni koncert Orkiestry Sił Powietrznych z Poznania, a także pokazy filmów archiwalnych z lat 30-tych.

Nie zabraknie też upamiętnienia polskich lotników poległych poprzez uroczysty apel pamięci, a także mszę świętą inaugurującą niedzielne obchody. Ważną informacją jest fakt, że na wszystkie niedzielne wydarzenia wstęp jest wolny, podobnie jak na wszystkie wydarzenia związane z wystawą okolicznościową.

Wydarzenia towarzyszące obchodom rozpoczną się już w sobotę wieczorem 27 sierpnia, kiedy na terenie Muzeum odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Krakowskiej, tworzącej muzyczną oprawę do równolegle wyświetlanych archiwalnych filmów z zawodów Challenge. Po koncercie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, a chętni będą mogli wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu Muzeum.

Sierpniowy ostatni weekend wakacji nie będzie jednak jedynym czasem, kiedy Muzeum Lotnictwa przypominać będzie historię sukcesów polskiego lotnictwa, przez cały kolejny miesiąc będą organizowane tematyczne warsztaty, spacery oraz inne wydarzenia, o których informacje umieścimy na bieżąco na muzealnych stronach. Będą to wydarzenia nieodpłatne dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita oraz Aeroklub Polski.

Szczegóły na temat projektu można znaleźć:

na stronie internetowej Muzeum

muzeumlotnictwa.pl

na profilu na Facebooku Muzeum

facebook.com/MuzeumLotnictwa

PROGRAM WYDARZENIA

SOBOTA, 27 SIERPNIA

18:00 – Koncert Filharmonii Krakowskiej
19:00 – Wernisaż wystawy 90 lat zwycięstwa Challenge
19:00 – 21:00 – Wieczorne zwiedzanie Muzeum

NIEDZIELA, 28 SIERPNIA

10:30 – Uroczysta msza święta
11:30 – Apel Pamięci Poległych Lotników
12:30– Koncert Orkiestry Sił Powietrznych
14:00 – Pokazy lotnicze
16:45 – Oprowadzanie po wystawie
17:00 – Projekcje filmowe
I wiele innych atrakcji.

Opublikowano w ramach patronatu medialnego.