• 19 kwietnia 2024 11:22

Biegowe emocje pod Górą Parkową!

Ostatni weekend czerwca był naprawdę gorący, zwłaszcza w Krynicy-Zdroju, która znów zaroiła  się od biegaczy i kibiców. Siedem dystansów, na których toczyła się rywalizacja zgromadziło na starcie  ponad 1200 biegaczek i biegaczy z dziewięciu państw. Zawody rozgrywane na szlakach dwóch  wyjątkowych Beskidów, Sądeckiego i Niskiego były pasjonujące i pełne dobrych sportowych emocji. 

Podobnie jak w poprzednim roku na starcie „Krynickiej Setki” pojawiła się elita biegaczy z  Polski i zagranicy. Wśród kobiet po raz drugi triumfowała Katarzyna Wilk z rekordowym czasem  10:42:49. Jako druga linię mety przekroczyła Paulina Tracz, natomiast trzecie miejsce zajęła Edyta  Lewandowska. Wśród panów pierwsze miejsce przypadło dwóm zawodnikom. Reprezentujący  Hiszpanię Jose Angel Fernandez Himenez (mistrz Hiszpanii w biegach górskich) i Grek Fotis  Zisimopoulos (triumfator morderczego 246-kilometrowego Spartathlonu) wpadli na metę po  dziewięciu godzinach, pięciu minutach i dziesięciu sekundach, poprawiając zeszłoroczne osiągnięcie  Haydena Hawks’a o ponad dwadzieścia dziewięć minut! Trzecie miejsce zajął Kamil Leśniak, który  tydzień wcześniej przebiegł sto kilometrów w Saltzburgu. 

W piątek punktualnie o godzinie 17:00 z dolnej stacji kolei gondolowej wystartowali zawodnicy  na trasie premierowej” Jaworzyny Vertical”. W tym samym czasie na krynickim Deptaku pierwsze  doświadczenia biegowe zbierały dzieci. Drugi dzień zmagań był zdecydowanie najbardziej intensywny,  a sportowa rywalizacja rozpoczęta o godzinie trzeciej w nocy zakończyła się tuż przed północą. Przez  cały długi upalny dzień na metę docierali zawodnicy koronnej „Krynickiej Setki”, „Arii Kiepury” (60 km),  „Powrotu Nikifora- Belmonte Piękna Góra” (44 km), „Słotwiny Areny” (20 km) oraz „Szalonej  Jedenastki”. Festiwalowe zmagania zakończyła rozegrana w niedzielny poranek „Małopolska  Rekordowa Dycha”. 

Warto odnotować w tym miejscu, że na podium stawali nie tylko najlepsi biegacze w  kategoriach open kobiet i mężczyzn, ale również zawodnicy w zwyciężający w poszczególnych  kategoriach wiekowych. 

Oprócz zmagań sportowych stanowiących w oczywisty sposób główny punkt programu, na  zawodników, kibiców, turystów i kuracjuszy czekały liczne atrakcje. Na festiwalowej scenie swoje  talenty prezentowały baletnice, wokalistki i wokaliści z Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Popis  niezwykłych umiejętności akrobatycznych dały cheerleaderki z dwóch zespołów reprezentujących  Polskę na arenie międzynarodowej, Global Cheer oraz Cheerleaders Academy All Stars. W piątkowy  wieczór przed krynicką publicznością wystąpił laureat „Szansy na Sukces” Tomasz Bulzak, a sobotnią  gorącą dyskotekę poprowadził DJ. 

Kończący zawody zmęczeni biegacze mogli odpocząć w specjalnie przygotowanej strefie  relaksu, w której mogli skorzystać między innymi z pomocy masażystów. Natomiast usytuowane przed  Pijalnią Główną expo oferowało między innymi byty i odzież sportową, a także suplementy diety. Dla  chętnych istniała również możliwość przetestowania butów Hoka oraz zegarków sportowych marki  Coros, partnerów krynickiej imprezy. 

Festiwal stanowił też okazję do uruchomienia zegara odliczającego czas do rozpoczęcia Igrzysk  Europejskich, których gospodarzem będzie Miasto Kraków oraz Region Małopolska. Po prezentacji  spotu zapowiadającego wydarzenie wystąpiła grupa taneczna Atelier z programem „We are unity”. Z  tej okazji obok Starego Domu Zdrojowego powstało Miasteczko Igrzysk Europejskich z licznymi  animacjami i konkursami. 

Również Krynica-Zdrój będzie gościła sportowców Starego Kontynentu. W perle polskich  uzdrowisk zostaną rozegrane niektóre konkurencje Igrzysk: judo, taekwondo, breaking, kolarstwo i , co  jest rzeczą całkiem oczywistą, biegi górskie. 

Z rosnącą niecierpliwością będziemy czekać na trzecią edycję krynickiej imprezy. Jaka będzie?  Jaką historię napiszą zawodnicy koronnego dystansu, czyli „Krynickiej Setki”? Czy ktoś poprawi  imponujący rekord Fotisa Zisimopoulosa i Jose Angela Fernandeza Himeneza? Czy Katarzyna Wilk po  raz trzeci będzie triumfować wśród kobiet? Czy pojawi się ktoś, kto okaże się czarnym koniem? Tego  nie wiemy, ale możemy być pewni, że znów będzie dużo emocji i atrakcji, a leżąca w sercu Beskidów  Krynica –Zdrój, miasto Nikifora i Kiepury, ponownie stanie się świadkiem niezwykłych zmagań sportowych.  

Europejski Festiwal Biegowy zorganizowała Fundacja na Ratunek z pomocą głównego partnera  Małopolski, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda  Kozłowskiego i przy ogromnym wsparciu burmistrza Krynicy Zdroju, pana Piotra Ryby. Partnerem  technicznym Festiwalu była Hoka, a partnerem pomiaru czasu marka Coros.

Skip to content