• 25 lipca 2024 03:26

Integracja międzypokoleniowa w Gmina Lubin!

Rada Seniorów Gminy Lubin zorganizowała przedsięwzięcie przy współpracy ze Szkołą Podstawową w Krzeczynie Wielkim oraz wsparciu gminy Lubin. Seniorzy przynieśli własne narzędzia ogrodnicze do przeprowadzenia nasadzeń roślin miododajnych i ziół. Uczniowie wraz z Radą Seniorów posadzili ponad 90 sadzonek. Dzieci własnoręcznie przygotowały etykietki z nazwami roślin.

Irena Krukowska – Szopa, prezes Fundacji Ekologicznej Zielona Akcja rozmawiała z dziećmi o pszczołach i dzikich owadach zapylających, wyjaśniając dlaczego są tak pożyteczne oraz do czego służą domki dla owadów.

Dzieci w ramach przydzielonych grup przygotowały wraz z opiekunami pyszne lemoniady z miodem, ziołami oraz owocami. Pani Emilia, członek Rady Seniorów upiekła na poczęstunek ciasto drożdżowe z owocami oraz racuchy, przewodnicząca Janina Mucha przygotowała mus truskawkowy oraz przyniosła dodatkowo rośliny z własnego ogrodu.

W ramach akcji zakupiono i zagospodarowano na terenie szkoły hotele dla owadów, by zapewnić różnym owadom schronienie i możliwość budowy gniazd. Także każdy z członków Rady Seniorów otrzymał na pamiątkę inicjatywy domek dla owadów.

Działanie zorganizowano w ramach projektu pod nazwą „Rady Seniorów – przestrzeń do aktywności obywatelskiej seniorów” realizowanego przez Fundację Ekologiczną „Zielona Akcja”, finansowane z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności.

Był to kolejny punkt z planu pracy Rady Seniorów na rok 2022. W inicjatywie wzięło udział łącznie około 50 osób, czyli członkowie Rady Seniorów Gminy Lubin, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim, dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy administracyjni ze szkoły, a także pracownicy Urzędu Gminy w Lubinie.