• 29 lutego 2024 17:09

Gmina Września

lut 22, 2022

Września jest gminą miejsko-wiejską położoną w województwie wielkopolskim, 50 km na wschód od Poznania, nad rzeką Wrześnicą. Położona jest na skrzyżowaniu ważnych szlaków drogowych i kolejowych, atrakcyjne położenie gminy wpływa na dynamiczny rozwój gospodarczy.

Gmina Września posiada zasoby przyrodnicze i kulturowe pozwalające na rozwój na jej terenie różnych form wypoczynku i rekreacji skierowanych do wszystkich grup wiekowych. Niewątpliwą atrakcją jest ciesząca się dużym zainteresowaniem seniorów tężnia solankowa wraz z otaczającym ją skwerem, strefy dla Seniorów nad Zalewem Wrzesińskim i w parku im. Dzieci Wrzesińskich oraz  Zalew Lipówka z otaczającymi go ścieżkami pieszymi i rowerowymi.

O atrakcyjności turystycznej decydują także zasoby kultury materialnej – w szczególności kościół farny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz budynek dawnej szkoły pruskiej. Wartościowe, ciekawe i warte zobaczenie obiekty znajdują się również na obszarze wiejskim gminy. Należą do nich m.in.: drewniany kościół pw. Św. Michała Archanioła z 1757 roku w Grzybowie; kościół drewniany pw. Św. Andrzeja Apostoła z II połowy XVI wieku w Nowej Wsi Królewskiej oraz zespoły dworskie i pałacowe. Na terenie całej gminy dość licznie występują również pamiątkowe mogiły, obeliski i kapliczki upamiętniające ofiary wojen i walk, jakie toczyły się na terenie ziemi wrzesińskiej.

Jesteśmy gminą przyjazną seniorom. Od 2015 roku wydajemy Wrzesińską Kartę Społeczną Senior dla osób powyżej 65 roku życia. Posiadacze karty korzystać mogą z wielu ulg i zniżek udzielanych  przez lokalnych przedsiębiorców. W gminie realizowane są również usługi indywidualnego transportu door-to-door dla osób posiadających realne problemy w poruszaniu się, a od niedawna wrzesińscy Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, mogą otrzymać Ogólnopolską Kartę Seniora. Na terenie miasta organizowanych jest wiele imprez skierowanych do Seniorów m.in.
– Wrzesiński Tydzień Seniora,
– darmowe koncerty np. Śląskie szlagiery, Piątki z jazzem,
– nieodpłatne zajęcia usprawniająco – ruchowe.


Dnia 1 lutego 2022 roku nastąpiło otwarcie Klubu Senior + „Wrzosowisko”. Klub jest ośrodkiem wsparcia w formie klubu samopomocy przeznaczonym dla 40 osób w wieku 60 lat i więcej, nieaktywnych zawodowo, zamieszkujących na terenie naszej gminy. Seniorzy mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach: warsztatowych, edukacyjnych, kulturalnych, artystycznych
 i ruchowych. Celem działalności Klubu jest aktywizowanie seniorów i rozwijanie ich zainteresowań poprzez organizację atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni.

Informacji na tema oferty dla seniorów udziela:

Punkt Wspierania Społeczności Lokalnej we Wrześni, ul. Chopina 8,

Godziny przyjmowania:

poniedziałek w godzinach 8:00-16:00

wtorek-piątek w godzinach 7:00-15:00

Kontakt: tel. 61/640 73 21, 61/640 73 22

                 mail: opswrz@wrzesnia.pl

Skip to content