• 22 maja 2024 10:11

KATASTROFA LIBERATORA B-24 “CALIFORNIA ROCKET” – NIEZNANI BOHATEROWIE NIEBOS, ODC. 2

gru 30, 2021
czarno biała fotografia załogi rozbitego samolotu

Prezentujemy Państwu 2. odcinek z cyklu Nieznani Bohaterowie Niebios – serii reportaży upamiętniających miejsca i historie związane z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich 🙌

Odcinek o katastrofie Liberatora B-24 “California Rocket” w Ochotnicy można obejrzeć poniżej:

18 grudnia 1944 r. w dolinie potoku Jaszcze, pod Przełęczą Pańska Przehybka, rozbił się amerykański bombowiec B-24 Liberator o nazwie własnej „California Rocket”. Samolot uszkodzony został podczas nalotu na niemieckie zakłady chemiczne w Oświęcimiu-Dworach. Dziewięciu lotnikom udało się wyskoczyć na spadochronach z płonącego samolotu. Do dziś nieznane są losy pierwszego pilota por. Williama J. Beimbrinka, który pilotując do końca uszkodzony samolot, umożliwił kolegom wykonanie bezpiecznego skoku spadochronowego. Lotnikom ocaliła życie szybka akcja poszukiwawcza zorganizowana przez żołnierzy IV batalionu 1 PSP AK zimujących w szałasach na Kurnytowej Polanie. Szałas istnieje do dziś i jest jednym z niewielu zachowanych szałasów partyzanckich.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora
Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora
Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego
Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!

Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej otrzymanych w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021-2025.

Skip to content