• 25 maja 2022

KATASTROFA HANDLE PAGE HALIFLAX – NIEZNANI BOHATEROWIE NIEBOS, ODC. 3

gru 30, 2021
NIEZNANI BOHATEROWIE NIEBOS, grafika

Prezentujemy Państwu 3. odcinek z cyklu Nieznani Bohaterowie Niebios – serii reportaży upamiętniających miejsca i historie związane z upadkiem samolotów i wypadków lotników alianckich 🙌Odcinek o katastrofa samolotu Handle Page Haliflax 162 w Niecewie można obejrzeć poniżej


W nocy z 4 na 5 sierpnia 1944 r. nad położoną w odległości 15 km od Nowego Sącza małą miejscowością Niecew w nowosądeckim rozegrała się kolejna lotnicza tragedia tamtego okresu, której „uczestnikami” była załoga samolotu Handle Page Halifax 162 FS-S z 148 Dywizjonu do Zadań Specjalnych RAF.Samolot wykonywał lot zaopatrzeniowy na placówkę AK „Kanarek” koło Miechowa. Został zestrzelony przez jednego z pilotów nocnych myśliwców Messerschmitt 110 operujących nad tym terenem. Tej nocy nad terytorium Polski RAF stracił 4 samoloty Halifax.W płonącej maszynie śmierć ponieśli: C. Aspinall, J. Rea, J. McCall. Pochowani zostali w kwaterze lotników brytyjskich na Cmentarzu Wojskowym na Rakowicach w Krakowie. Reszta załogi po udanym skoku przejęta została przez Batalion „Barbara” 16 p.p. AK i uczestniczyła w działaniach partyzanckich do końca wojny. W kwietniu 1945 r. lotnicy wrócili do Wielkiej Brytanii.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora
Gmina Przyjazna SenioromOgólnopolska Karta Seniora
Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego
Solidarni z Seniorami – Razem Damy Radę!
Zadanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej otrzymanych w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021-2025.

Skip to content