• 22 lutego 2024 12:56

Spotkanie Dojrzali do sztuki w MCK

gru 6, 2021 #Senior, #seniorzy, #Wydarzenia

„Dojrzali do sztuki.Sztuka widzenia – zobaczyć współczesną Ukrainę”

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Dojrzali do sztuki”. Wykład, jaki odbędzie się 10 grudnia, będzie poświęcony wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”.

Aktualna ekspozycja w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury poświęcona jest wyobrażeniom oraz kulturowym i historycznym narracjom na temat ukraińskości, kreowanym na przestrzeni dziejów w Polsce i w Ukrainie. Wśród tych narracji odrębne miejsce zajmuje współczesna sztuka ukraińska, czuła zarówno na historię oraz aktualne wydarzenia społeczne czy polityczne w kraju, jak i filtrująca te doświadczenie przez pryzmat ogólnoeuropejskich czy światowych perspektyw. To właśnie twórczość młodych ukraińskich artystów i artystek pozwala lepiej zrozumieć, jaka jest współczesna Ukraina.

Wykład przybliży działalność wybranych postaci lokalnej sceny artystycznej, takich, jak: Nikita Kadan, AłewtynaKachidze, VladyslavKrasnoshchok, Bella Logachova czy Roman Minin.

Wykład „Sztuka widzenia – zobaczyć współczesną Ukrainę” odbędzie się 10 grudnia 2021 o godz. 11.00 i prowadzony będzie on-line za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk — doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo —Technologie — Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Projekt współfinansowany ze środków MKiDN.

Skip to content