• 22 czerwca 2024 18:57

Dojrzali do sztuki on-line. Kraków i Lwów – siostrzane miasta

paź 7, 2021 #Senior, #seniorzy, #Wydarzenia

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzali do sztuki. Wykład, jaki odbędzie się 8 października 2021 r., będzie poświęcony relacjom między Lwowem a Krakowem w XIX w. i na początku XX w.

Kraków i Lwów – dwa główne ośrodki miejskie wschodniej prowincji Austro-Węgier, oba znacząco różniące się od siebie pod względem skali, ambicji, roli politycznej i kulturowej czy przekroju społecznego. Choć Kraków okresu zaborów do swojej metropolitalności dojrzewał w tempie znacznie wolniejszym niż szybciej modernizujący się, bardziej postępowy i posiadający ważniejszą rangę administracyjną Lwów, to oba miasta połączyła wspólna pamięć i głęboka więź kulturowa.

Wykład będzie poświęcony relacjom między Lwowem a Krakowem w XIX w. i na początku XX w.: odrębnym dynamikom ich rozwoju, bliskości kulturowej a także tym bardziej burzliwym momentom w dziejach wzajemnych stosunków obu miast.

Wykład Kraków i Lwów — siostrzane miasta odbędzie się 8 października 2021 o godz. 11.00 i prowadzony będzie on-line za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl.

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Projekt współfinansowany ze środków MKDNiS.