• 19 maja 2024 10:07

W Gdyni trwa największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce

sie 27, 2021 #forum, #seniorzy, #Wydarzenia
fot. Renata Dąbrowska

Za nami pierwszy dzień IV edycji Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni o polskiej gospodarce debatowały dziesiątki znamienitych ekspertów. Dwudniowa konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który uroczyście zainaugurował tegoroczne wydarzenie.

W czwartek, 26 sierpnia, rozpoczęła się IV edycja Forum Wizja Rozwoju. Eksperci oraz goście konferencji spotkali się na panelach poświęconych tematyce m.in. energetyki i potencjału wodoru,
e-gospodarki, ekonomii, rynku pracy, geopolityki, gospodarki morskiej. Wystartowało też wydarzenie towarzyszące konferencji – II Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich oraz Hackaton ­– maraton programowania, który potrwa do końca drugiego dnia Forum. Tradycyjnie rozpoczął się także Kongres Srebrnej Gospodarki dedykowany polityce senioralnej.


cztery osoby siedzą na białych fotelach i dyskutuję. przed nimi są szklane stoliki z butelkami wody i szklanki
fot. Renata Dąbrowska

Polska powróciła na tory szybkiego wzrostu gospodarczego jako jeden z pierwszych krajów Unii Europejskiej – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Po drugim kwartale poziom wzrostu przekroczył poziom sprzed pandemii. Plany rozwoju nabierają tempa, a z jego owoców muszą korzystać wszyscy Polacy. Wtedy poczucie współodpowiedzialności za państwo będzie powszechne. Idea solidarności jest wyznacznikiem naszej polityki gospodarczej. Niech będzie inspiracją również dla świata, bo w niej zakotwiczone zostały nasze pragnienia wolności, niepodległości, ale i nasze oryginalne spojrzenie na sprawiedliwość czy politykę dynamicznego wzrostu gospodarczego. Koncentrujemy się na człowieku, rodzinie i pracownikach jako podstawowych wymiarach Polskiego Ładu i beneficjentach rozwoju gospodarczego.

­– Poprzednie edycje Forum Wizja Rozwoju były nie tylko ogromnym sukcesem, a przede wszystkim istotnym osiągnięciem: stały się źródłem wielu ważnych decyzji dotyczących polskiej gospodarki – mówił dr Andrzej Michalak, Prezes Fundacji Wizja Rozwoju. – Przykładamy ogromną wagę do tego, żeby Forum rzeczywiście i skutecznie kreowało rozwój naszego kraju.

Istotną nowością w programie Forum jest Kongres 3W – woda, wodór, węgiel współorganizowany
z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.


ujęcie słuchaczy wydarzenia. lucie siedzą w rzędach krzeseł
fot. Renata Dąbrowska

Uruchomiliśmy program inwestycji strategicznych, który daje możliwość myślenia o tym, w jakim kierunku powinny rozwijać się samorządy – mówiła Beata Daszyńska – Muzyczka, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. – W Polsce mamy ogromną potrzebę inwestowania, chociażby w sieć kanalizacyjną – wciąż duży procent domostw nie ma do niej dostępu. Równolegle musimy cały czas myśleć o tym, jak wpływamy na podniesienie jakości życia Polaków. Zainaugurowany właśnie Kongres 3W – woda, wodór, węgiel koncentruje się na zasobach, które będą stanowić o przyszłości planety. Nie skupiajmy się na tym, że węgiel to samo zło. Zapraszamy do myślenia o nowoczesnych technologiach węglowych.

W trakcie debat często pojawiał się temat wpływu pandemii koronawirusa na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Węglokoks jako duża firma sektora przemysłowego, równocześnie reprezentująca sektor wydobywczy, wprowadziła pracę zdalną wszędzie tam, gdzie było to możliwe – przybliżył Tomasz Heryszek, Prezes Zarządu Węglokoks S.A. Tak samo postąpiły inne sektory – między innymi energetyka, logistyka, handel i hutnictwo. Ten nowoczesny hybrydowy system, gwarantujący elastyczność, to rozwiązanie, przy którym planujemy pozostać.

Nie zabrakło także rozmów poświęconych polityce niskoemisyjnej, a w szczególności wpływowi poszczególnych sektorów gospodarki na klimat oraz związanej z tym ogromnej odpowiedzialności.


mężczyzna mówi do mikrofonu
fot. Renata Dąbrowska

­– Do wykorzystania dostępnych szans trzeba po pierwsze pozyskać zasoby oraz zbudować infrastrukturę, która pozwoli je wydobywać – tłumaczył Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A. – Po drugie trzeba się transformować energetycznie: regulacje wymuszają na nas, żebyśmy byli neutralni klimatycznie, a my musimy się do tego dostosować. Cały czas inwestujemy i przeznaczamy na sprawną realizację tych wymagań pieniądze, zwłaszcza w kwestii zielonych źródeł energii.

Drugi dzień IV edycji Forum Wizja Rozwoju rozpocznie wystąpienie Anny Gembickiej, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju. Wydarzenie zakończy rozstrzygnięcie Hackhatonu oraz wręczenie nagród Kół Gospodyń Wiejskich.

Partnerem Generalnym IV Forum Wizja Rozwoju jest PKN Orlen. Partnerem Strategicznym wydarzenia jest Bank Gospodarstwa Krajowego, Węglokoks S.A. oraz KGHM Polska Miedź S.A. Partnerem Głównym i Merytorycznym jest Grupa Lotos S.A. Partnerem Głównym jest Totalizator Sportowy sp. z o.o. i Energa Grupa ORLEN. Partnerem Głównym i Partnerem Hackathonu jest Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partnerem II Pomorskiego Forum Kół Gospodyń Wiejskich jest Fundacja Lotto. Partnerami+ są PGNiG oraz Fundacja State Of Poland

Skip to content