• 25 lipca 2024 02:15

Dojrzali do sztuki. Fotomontaż – między obrazem a tekstem

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzali do sztuki. Wykład, jaki odbędzie się 13 sierpnia ma na celu przyjrzenie się fotomontażowi, przybliżenie kontekstu jego powstania i relacji nie tylko ze sztuką, ale także kulturą masową czy polityką.

Rozwój przemysłu, postęp techniczny, przeobrażenia urbanistyczne czy nowe środki komunikacji zmieniły nie tylko styl życia pierwszych lat XX wieku, ale i sposób odbierania świata. Nowe bodźce spowodowały, że codzienność gwałtownie nabrała tempa, a konfrontacja z tą fascynującą, ale niejednokrotnie przerażającą dynamiką, rozbudziła potrzebę wypracowania nowych sposobów przedstawiania i komentowania świata dookoła. Wśród nich znalazły się fotomontaż i kolaż, które
w rękach takich twórców, jak HannahHöch czy John Heartfield stawały się potężnym środkiem komentowania rzeczywistości społecznej i politycznej ówczesnej Republiki Weimarskiej.


Wykład Fotomontaż – między obrazem a tekstem
13 sierpnia, godz.11.00Wykład prowadzony będzie on-line za pośrednictwem platformy Zoom. W celu otrzymania wirtualnego zaproszenia prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: warsztaty@mck.krakow.pl.

Prowadząca: Małgorzata Jędrzejczyk – doktorantka w Instytucie Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz absolwentka interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Społeczeństwo – Technologie – Środowisko. Zajmuje się edukacją kulturalną oraz pracuje jako niezależna kuratorka. Prowadzi badania nad koncepcją rzeźby i zagadnieniem otwierania się dzieła sztuki na odbiorcę
w twórczości Katarzyny Kobro. Na co dzień pracuje w Oddziale Instytutu Pileckiego w Berlinie.

Cykl Dojrzali do sztuki to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Program spotkań obejmuje tematyczne prelekcje historyka sztuki, po których odbywa się dyskusja.

Oferta MCK dla seniorów jest objęta patronatem miesięcznika Głos Seniora. Szczegółowe informacje można uzyskać, pisząc na adres warsztaty@mck.krakow.pl lub dzwoniąc na numer 12 42 42 860.

Projekt współfinansowany ze środków MKDNiS.