• 24 maja 2024 08:49

Forum Wizja Rozwoju zbliża się wielkimi krokami

Czwarta odsłona największego forum gospodarczego w północnej Polsce zbliża się wielkimi krokami. W ostatni weekend sierpnia eksperci ponownie spotkają się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, żeby porozmawiać o kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. Jednym z kluczowych tematów będzie polityka senioralna – obszar, który ma szczególny potencjał w kontekście kształtowania rynku pracy w nadchodzących latach.

W programie IV edycji Forum Wizja Rozwoju przewidziano panele poświęcone m.in. gospodarce morskiej, energetyce, geopolityce i Nowemu Ładowi. Ważnym elementem programu Forum będzie także „srebrna gospodarka”. Uwzględnienie polityki senioralnej w agendzie jest już właściwie tradycją dla wydarzenia. I nic dziwnego: osoby starsze są bardzo istotną grupą rynku pracy, która często jest marginalizowana, a jej potencjał niedostrzegany.

– Rosnąca liczba osób starszych sprawia, że gospodarka powinna ukierunkować się na usługi i przedmioty potrzebne seniorom. Zmienia się też świadomość osób starszych, wydłuża ich aktywność zawodowa i społeczna – przybliża Małgorzata Zwiercan, inicjatorka Forum Wizja Rozwoju. ­– Polska powinna traktować Srebrny Rynek jako jeden ze strategicznych obszarów, który wpłynie na podniesienie poziomu życia seniorów, ale także ukierunkuje działania polskiego przemysłu, uwzględniające potrzeby najstarszych przedstawicieli społeczeństwa.

Sytuacja zawodowa seniorów jest obecnie bardzo trudna — nie sprzyjają jej realia podyktowane przez pandemię. Zadaniem dla przedsiębiorców jest zatem dostrzeżenie osób starszych nie tylko w kontekście pracowników, ale także rosnącej siły nabywczej.

W pełnym bądź niepełnym czasie pracy, ale aktywność zawodowa mogłaby być wydłużona. Jednak z wielu względów tak się nie dzieje – tłumaczy Małgorzata Zwiercan. – Wyzwaniem jest dla nas senior żyjący w pandemii. Dzisiejsi seniorzy najczęściej borykają się z problemami osamotnienia, wykluczenia społecznego oraz brakiem umiejętności posługiwania się nowymi technologiami. Priorytetem jest dbałość o to, by przestrzeń publiczna była zaprojektowana tak, by osoby starsze mogły się po niej poruszać bez przeszkód.

Aktywizacja zawodowa seniorów będzie jednym z wielu tematów poruszanych przez ekspertów w ramach paneli dedykowanych tej tematyce.

Interesuje nas wypracowanie rozwiązań w dziedzinie aktywizacji osób starszych, zaspokajania ich potrzeb i szukania ułatwień funkcjonowania tej grupy w społeczeństwie korzystającym z nowych technologii – zapowiada Andrzej Michalak, prezes zarządu Fundacji Wizja Rozwoju.

IV edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się w Gdyni w dniach 26-27 sierpnia. Partnerem Generalnym wydarzenia jest PKN Orlen, Partnerami Strategicznymi są: KGHM Polska Miedź S.A., Węglokoks S.A. oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Partnerem + jest PGNiG oraz Fundacja State of Poland. Partnerem II Pomorskiego Forum Kół Gospodyń Wiejskich została Fundacja Lotto.

Skip to content