• 23 maja 2024 04:58

Senioralne Targi Pracy Akademii WSB – strefa aktywnych 50+

Akademia WSB w dniu 27 maja 2021 r. przeistoczyła się w wirtualną strefę, która skoncentrowała się na niezwykle istotnym i aktualnym temacie – aktywności osób 50+ i seniorów oraz ich obecności na srebrnym rynku pracy. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Na przekór metryce – osoby 50+ i seniorzy na srebrnym rynku pracy” dofinansowanym z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” przez Ministra Edukacji i Nauki. Senioralne Targi Pracy odbyły się pod patronatem medialnym Głosu Seniora.

Senioralne Targi Pracy otworzył Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB– dr Marcin Lis wraz z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej – Stanisławem Szwedem, który objął wydarzenie Patronatem Honorowym.

Blisko 20 prelegentów i zaproszonych gości, 100 firm, samorządów i instytucji oraz ponad 1000 uczestników 50+ spotkało się, aby rozmawiać i poszukiwać nowych sposobów tworzenia i optymalizowania polityki senioralnej na rynku pracy.

Szczególnym gościem była aktorka, działaczka społeczna i Prezes Fundacji „Mimo Wszystko” – Anna Dymna, która w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem – podkreśliła znaczenie aktywności w ogóle, potrzebie każdego człowieka czucia się potrzebnym – zachęcała do włączania się w wolontariat i dzielenia się w ten sposób swoim talentem, doświadczeniem. Dr Magdalena Kot – Radojewska wraz z mec. Łukaszem Staszelem – zapoznali uczestników z publikacją „Senior w Pracy. Poradnik dla pracodawcy i pracownika”, która została przygotowana w ramach projektu. Poradnik ten stał się częścią pakietu, który trafił do wszystkich zarejestrowanych uczestników.

Największą inspiracją dla osób 50+ do podejmowania nowych wyzwań są przykłady innych – których metryka nie zatrzymała! Na Senioralnych Targach Pracy swym doświadczeniem podzielili się – Pani Maria Dębowska – która będąc już na emeryturze nauczyła się języka niemieckiego i podjęła pracę opiekunki; Pan Jacek Michta – student 50+ II stopnia Akademii WSB na kierunku Zarządzanie, a obecnie przebywający na wymianie studenckiej Erazmus + w Chorwacji; Pani Zofia Karlińska – słuchaczka UTW AWSB i przewodnicząca Rady Seniorów w Wojkowicach oraz Mieczysław Płonka jeden z najbardziej aktywnych dąbrowskich słuchaczy UTW AWSB – którzy wzięli udział w programie „Posmakuj Polski – gotowanie pomysłem na biznes” wraz ze znanym kucharzem Remigiuszem Rączką.
Senioralne Targi Pracy Akademii WSB były także finałem konkursu „Pracodawca przyjazny Seniorom”, w którym udział wzięło ponad 100 firm, samorządów, instytucji, a także miejsc, nominowanych przez osoby 50+ i seniorów jako przyjazne.

Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej gali. Statuetki trafiły do zwycięzców, których wybrała kapituła konkursowa powołana przez Akademię WSB. Tytuł „Pracodawcy przyjaznego Seniorom” otrzymała firma Promedica24; „Samorządem przyjazny Seniorom” okazała się Gmina Miejska Hrubieszów. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę” zostało wybrane „Instytucją przyjazną Seniorom”, a tytuł „Firma przyjazna Seniorom” został przyznany dla start-upu  OBD Sp. z o.o. Najważniejsza nagroda to wynik głosowania osób 50+ i seniorów. Tytuł „Miejsca przyjaznego Seniorom” otrzymała – SilverTV – pierwsza internetowa telewizja dla osób 50+, którą prowadzi Beata Borucka znana jako „Mądra Babcia” – liderka największej społeczności kobiet w wieku 50+.

Zakończeniem dnia targów był występ niezwykłej artystki – Raisy Miszteli – finalistki popularnego talent show – The Voice Senior. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli — Minister Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Stanisław Szwed, ponadto : Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach – Delegatura w Dąbrowie Górniczej; Śląski Związek Pracodawców Lewiatan, Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa – Oddział w Dąbrowie Górniczej. Patronatem medialny objęli Głos Seniora, Dziennik Zachodni, Polskie Radio Katowice i Radio eM.

Senioralne Targi Pracy Akademii WSB zostały zrealizowane w ramach projektu „Na przekór metryce – osoby 50+ i seniorzy na srebrnym rynku pracy” dofinansowanym z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” przez Ministra Edukacji i Nauki.

Skip to content